Copywriting to atrakcyjne zajęcie, którego często podejmują się amatorzy. To pułapka dla firm, ponieważ nieumiejętnie skonstruowane teksty nie mają szansy wywrzeć pozytywnego wpływu na wzrost konwersji. Znajomość pojawiających się w tej pracy nieprawidłowości pomaga zleceniodawcom zweryfikować jakość usług, a początkującym copywriterom zapewnia wskazówki do rozwoju warsztatu. Poznaj najczęstsze błędy popełniane przez copywriterów
Błędy najczęściej popełniane przez copywriterów
Na podstawie bieżących obserwacji przygotowaliśmy zbiór najbardziej rozpowszechnionych pomyłek w pracy autorów. Zapoznaj się z nimi i zastanów, czy zdarzało ci się z nimi spotkać lub je popełnić!
Poprawność to podstawa
Dobry copywriter powinien posiadać szeroko rozwinięte umiejętności pisarskie. Nawet najbardziej chwytliwe i oryginalne teksty nie spełnią swojego zadania, jeśli będą pojawiały się w nich błędy ortograficzne, interpunkcyjne lub gramatyczne. Wyeliminowaniu tego typu usterek sprzyja nie tylko doskonała znajomość języka polskiego, lecz także czytanie i korekta gotowych artykułów.
Zła konstrukcja tekstów
Do najczęstszych błędów popełnianych przez copywriterów zaliczamy także niepoprawne formatowanie treści, które odznacza się brakiem dbałości o przejrzystość tekstu i jego logiczny podział. Czytelnicy nie lubią ścian zbitego i jednolitego tekstu, przy którym łatwo się rozpraszają i rezygnują z lektury. Krótkie akapity, wyliczenia w punktach i dobór ciekawych śródtytułów sprawiają, że artykuł czyta się znacznie przyjemniej.
Brak wezwania do działania
To również jedna z najczęściej ignorowanych zasad copywritingu. Tymczasem teksty powinny nakierowywać odbiorców na daną czynność. Jeśli tego zabraknie, tracimy szansę na skuteczne skłonienie użytkowników do zapoznania się z innymi wpisami na stronie, zapisania do newslettera lub do tego na czym najbardziej nam zależy, czyli skorzystania z oferty.
Pomijanie słów kluczowych
Pracę nad artykułem bezwzględnie należy rozpocząć od gruntownej analizy słów kluczowych, co często bywa zaniedbywane przez copywriterów. Zdarza się również, że pomimo znajomości rzeczonych fraz autorzy rezygnują z umieszczenia ich w tekście lub posługują się nimi nieumiejętnie: stosują jedynie formy nieodmienione, pomijają wykorzystywanie danych słów w tytułach i nagłówkach, nie potrafią naturalnie wplatać ich w zdania.
Nieznajomość grupy docelowej jako błędy copywriterów
Brak świadomości dla kogo właściwie się pisze to bardzo popularny błąd wśród copywriterów. Zawsze należy określić wiek, grupę zawodową, zainteresowania i poziom wiedzy potencjalnego klienta, aby posługiwać się dostosowanym do niego stylem i językiem. W ten sposób powstają teksty, które są przystępną i rzeczową odpowiedzią na potrzeby odbiorcy.
Operowanie ogółami
Tekst pełen dygresji i tak zwanego „lania wody” lub „owijania w bawełnę” nie ma szans przekonać odbiorcy do produktu lub usługi. Na niekorzyść działa również stosowanie przez niektórych copywriterów pustych sformułowań, klisz językowych i wyświechtanych przymiotników. Najlepiej sprawdzają się precyzyjne określenia i konkrety.
Błędy copywriterów – lekceważenie researchu
Proces aktualizacji własnej wiedzy i zapoznania się ze źródłami powinien poprzedzać pisanie każdego tekstu. Błędy popełniane przez copywriterów, którzy zaniedbują ten etap pracy, skutkują powstawaniem pozbawionych merytoryki przekazów i wprowadzaniem czytelników w błąd.
Tworzenie wtórnych tekstów
Do najgorszych praktyk należy zaliczyć również kopiowanie cudzych publikacji polegające na powielaniu tych samych informacji innymi słowami lub dosłownym duplikowaniu innych treści. Wynika to z braku kreatywności oraz świadomości potrzeby pisania unikatowych tekstów.
Jak unikać najczęściej popełnianych błędów? – 5 porad dla copywriterów
Jak widać w tym zawodzie niezbędne jest stałe doskonalenie warsztatu. Poza zbieraniem coraz większego doświadczenia i realizacją kolejnych zleceń swoje kompetencje możesz podnosić poprzez:
- rozwijanie sprawności pisarskiej: wzbogacanie słownictwa, czytanie tekstów branżowych i literackich, tworzenie tylko dla siebie;
- aktualizację wiedzy na temat retoryki i jej zastosowań w reklamie;
- śledzenie nowinek z zakresu marketingu i nowych mediów;
- poszerzanie horyzontów i próby czerpania z innych dziedzin;
- opracowanie własnych metod pracy i sprawdzonych trików.
Podsumowując, dobry copywriter jest osobą, która posiada rzetelne podstawy warsztatu pisarskiego oraz orientację w branżowych trendach. Występujące w tej pracy pomyłki pojawiają się wskutek zaniedbywania najważniejszych zasad pisania tekstów, stosowania szablonowych rozwiązań i braku pogłębiania wiedzy na opracowywane tematy. Błędy popełniane przez copywriterów mogą okazać się szkodliwe dla wyników sprzedaży usług zleceniodawcy.