Blisko 24% światowej populacji posiada tzw. wyższe wykształcenie, a chęć studiowania wśród młodych ludzi na świecie od kilku dekad nieprzerwanie wzrasta. Polska jest jednak tym krajem, w którym ta chęć… maleje. Czy w ogóle warto iść na studia? A jeśli tak – na co zwrócić uwagę, aby dokonać jak najlepszego wyboru? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj plusy i minusy studiowania!
Dlaczego warto studiować?
Zacznijmy od pozytywnych stron studiów, czyli pewnych wartości dodanych, które powinniśmy wynieść po trzech czy pięciu latach „studenckiego życia”. Okazuje się, że często te pozytywy przychodzą z czasem i mogą mieć nawet długofalowe skutki…
Wyższe wykształcenie, inteligencja i ważne umiejętności
Coraz więcej firm i instytucji na wstępie odrzuca CV z brakiem wyższego wykształcenia!
W wielu dyscyplinach bez ukończenia wyższej uczelni nasza droga zawodowa zawsze będzie bardziej utrudniona. Pomijając formalne wymogi (np. awans), podczas tych kilku lat nabywamy takich kompetencji i kwalifikacji, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy! Począwszy od umiejętności pracy z informacją, tekstem i źródłami, przez trudną sztukę zarządzania czasem i multitaskingu po… zwiększenie naszego IQ. „Wkuwanie” i kontakty międzyludzkie ćwiczą naszą pamięć i determinują powstawanie nowych połączeń w mózgu. Lepsze zdolności intelektualne będą posiadać również nasze dzieci i ich dzieci. Studia stają się więc wielopokoleniową, rodzinną inwestycją!
Kontakty zawodowe, budowanie relacji i przyjaźnie na całe życie
Skoro już poruszyliśmy kwestię sieci kontaktów przytoczmy pewne badanie. Okazuje się, że studenci mający bogatsze życie towarzyskie zwykle osiągają po studiach więcej, a ich średnia zarobków jest wyższa! Przygody, znajomości i przyjaźnie to świetna zabawa, a jednocześnie nauka budowania relacji i pracy w grupie.
Dlaczego (nie) warto studiować?
Spróbujmy teraz czegoś, czego raczej robić się nie powinno, czyli skupmy uwagę na… negatywach. Cóż, takie też istnieją i podobnie jak pozytywy mogą również przynieść długofalowe skutki. Po przeczytaniu tej części artykułu polecamy dokładnie „przestudiować” ostatni rozdział z kilkoma praktycznymi poradami!
Późniejszy start i brak doświadczenia na rynku pracy
Dotyczy to zwłaszcza studiów dziennych, ciągłych i kierunków o profilu bardziej ogólnym, które wymagają od nas dużego zaangażowania. Czasami kończący takie studia nagle z przerażeniem zauważają, że umieją tylko… zdawać egzaminy i mogą mieć na początku niemałe kłopoty z odnalezieniem się na rynku pracy. Tego doświadczenia muszą dopiero nabrać i nabierają go później niż ich już pracujący koledzy.
Przeczytaj także: Outbound marketing – czym jest?
Zbyt duże koszty studiów w porównaniu z zyskiem
Czasami koszty studiów (również te emocjonalne) mogą być nieadekwatne do celu, który chcemy osiągnąć. Przeprowadzka do innego miasta to zawsze ryzyko i stres dla młodego człowieka, a nawet jeśli uczymy się nieodpłatnie i w miejscu swojego zamieszkania, kosztów finansowych i tak nie unikniemy. Może się więc zdarzyć, że to co wyniesiemy z naszego studiowania nie będzie warte czasu i pieniędzy, które włożyliśmy. Niekiedy więc zamiast studiów wyższych warto wybrać np. tańszy kurs i już zacząć zarabiać.
Studiowanie – kilka praktycznych porad!
- Połącz studia z praktyką zawodową i kontaktami towarzyskimi – później o wiele lepiej poradzisz sobie na rynku pracy!
- Nie nastawiaj się tylko na kierunki, po których można dużo zarobić bądź takie, które wybiera się pod wpływem rodzinnej presji – najczęściej kończy się to o wiele dłuższą nauką niż być powinna, a nawet rzuceniem uczelni. Studiuj to co naprawdę chciałbyś robić w życiu – ambitne cele można sobie stawiać w każdym zawodzie, a jeśli jesteś dobry w tym co robisz, pieniądze przyjdą same!
- Przy wyborze uczelni i kierunku zwracaj uwagę na takie kwestie jak: program edukacyjny, oferty praktyk, staży, wymian studenckich i kół zainteresowań, procentowy udział absolwentów uczelni na rynku pracy oraz opinie starszych kolegów.
Autor tekstu: Karolina Lipińska-Baran