Pandemia wyzwała na pojedynek dotychczasowy ład i rutynę. Wnosząc pracę zawodową do domów postawiła wszystko na głowie. Początkowo działaliśmy instynktownie, teraz część z nas może zdecydować czy pracuje z domu, czy wraca do firmy. Jeżeli zostajemy, to powinniśmy urządzić swoje własne domowe biuro. Zastanawiacie się jak to zrobić? Poniżej znajdziecie kilka cennych podpowiedzi.
Miejsce na domowe biuro
Jeżeli zdecydowaliśmy się na pracę zdalną, to aranżacja domowego biura staje się koniecznością. Wiadomo, są osoby twierdzące, że wystarczy stół w pokoju gościnnym, ale przecież będziemy w tym miejscu spędzać kilka godzin dziennie. Chcielibyście co chwilę wstawać po zszywacz, biegać do drugiego pokoju po wydruk czy do szafy w sypialni, bo tylko tam mieści się segregator? Chyba nie. O wiele lepiej będzie znaleźć odpowiednie miejsce i urządzić domowe biuro z prawdziwego zdarzenia. Tylko gdzie i jak to zrobić?
Bez wątpliwości na domowe biuro najlepiej jest przeznaczyć osobne pomieszczenie. Ale nie wszyscy nim dysponujemy. Najlepiej wtedy przeanalizować całe mieszkanie i swoje oraz rodziny przyzwyczajenia, aby znaleźć optymalne miejsce. Pamiętajcie, że będzie to ingerencja w dotychczasowe życie kilku osób. Dlatego aranżując domowe biuro najlepiej będzie, jeśli wybierzemy cichy i mniej uczęszczany przez domowników kąt. Taki, gdzie nie będziemy sobie wzajemnie przeszkadzać.
Miejsce już mamy, teraz meble do domowego biura
Mówiąc o meblach biurowych najczęściej mamy na myśli biurko, krzesło i jakiś regał. Tylko jak je dopasować do istniejącej przestrzeni? Jeśli posiadamy wolne dwa, trzy metry kwadratowe, to zrobimy piękny kącik biurowy z wolnostojącymi elementami. Gorzej jest, kiedy mamy mniej miejsca albo mieszkanie jest urządzone w formie zabudowy stałej. Wtedy warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się zabudową wnętrz. To czasem jest nieco droższe rozwiązanie, ale nie warto tutaj być harpagonem, bo będziemy mieli do czynienia z fachowcami robiącymi cuda. Wystarczy półtora, dwa metry bieżące pustej ściany, a wyczarują takie domowe biuro, że mucha nie siada. Mało tego, mogą nawet sprawić, że po pracy zamkniemy całe stanowisko wielkimi drzwiczkami i zapomnimy o niej do rana.
Przeczytaj również: Zdalny copywriter – jak znaleźć klientów?
Będąc w temacie mebli nie możemy pominąć krzesła. Młodzi pracownicy czasami podchodzą do tego po macoszemu, ale ci, którzy już wiedzą co znaczy ból kręgosłupa zrobią wszystko, aby korzystać z odpowiedniego modelu. Idealny do pracy w domowym biurze fotel powinien być obrotowy, na kółkach, z możliwością regulacji oraz wyprofilowanym siedziskiem i oparciem. Jeżeli mamy możliwość indywidualnego doboru krzesła tak, aby było ono dostosowane do naszej własnej bolączki, to jak najbardziej skorzystajmy z tej możliwości.
Jak oświetlić domowe biuro?
Nad wyraz ważnym elementem prawidłowo urządzonego domowego biura jest oświetlenie. Najlepsze jest światło dzienne. Warto o tym pamiętać ustawiając biurko czy wybierając miejsce na zabudowę, ponieważ naturalne światło jest zbawieniem dla oczu, a promienie słoneczne źródłem optymizmu i energii. Tyle tylko, że jak to w życiu bywa, nie wszystkie dni są jasne i promienne. Dlatego w domowym biurze musi być źródło światła sztucznego. Według behapowców najlepiej sprawdza się światło z sufitu o natężeniu minimum 500 luksów oraz wysokim współczynnikiem oddawania barw. Dodatkowo możemy użyć lampki biurkowej lub oświetlenia ledowego. Duży wpływ na koncentrację ma zastosowanie światła o chłodnej barwie powyżej 5000 kelwinów.
Kolorystyka i dodatki w domowym biurze
Kolorystyka domowego biura to temat tak szeroki jak nasze gusta. Nikt nie narzuci nam konkretnego zestawu barw. To, jakie wybierzemy kolory zależy od naszych upodobań. Jedni wolą spokojne pastele, inni szalone kontrasty. Najważniejsze, żebyśmy dobrze się w tym czuli i nie marnowali później czasu na żałowanie swojej decyzji.
To samo dotyczy przeróżnych dodatków i ozdób. Jeśli lubicie, kiedy z waszego biurka uśmiechają się do was twarze bliskich, to postawcie sobie kilka fotek. Kwiaty, pamiątki z wakacji – wszystko jest dozwolone. Trzeba tylko pamiętać, że domowe biuro to miejsce skupienia. Dlatego jeśli zauważycie, że trzeci dzień jesteście myślami na lazurowej plaży ze stojącego przed wami zdjęcia, a zamiast kawy robicie sobie kolorowego drinka z palemką, to po prostu otwórzcie szufladę, schowajcie zdjęcie i weźcie się do roboty.
Sprzęt biurowy
Projektując własne domowe biuro, od samego początku musimy wziąć pod uwagę sprzęt potrzebny do pracy. Od tego zależy wielkość biurka, sposób podania prądu i rozmieszczenia kabli a nawet ustawienia półek. I tutaj znowu jest różnie, bo jedni potrzebują tylko laptopa a inni zestawu monitorów, klawiatur i drukarek. Kierujmy się ergonomią, czyli rozmieśćmy sprzęt tak, aby był wydajny, komfortowy i bezpieczny. Najczęściej używane sprzęty miejmy pod ręką, a te rzadziej nieco dalej. Aha, i zróbmy wszystko żeby ani na biurku, ani pod biurkiem nie plątać się w kablach, bo to jest ogromnie frustrujące.
Podsumowanie
Domowe biuro może być strzałem w dziesiątkę. Musimy tylko pamiętać, żeby ulokować je w dogodnym miejscu i wyposażyć tylko tym, co jest niezbędne, dobrze oświetlić i indywidualnie ozdobić.
Potem już tylko praca, praca… i praca.
Autor tekstu: Katarzyna Gancarz