Temat dress code’u w pracy niejednokrotnie spędza nam sen z powiek. Czy to ma być spódnica, czy może garnitur? Od zawsze szukamy alternatywnego wyjścia z tej sytuacji. Zdradzimy, co na siebie włożyć, żeby wyglądać elegancko, ale też czuć się komfortowo.

Czym jest dress code?

Dress code to wytyczne określające, w jaki sposób mamy się ubierać do pracy. W takich miejscach jak banki czy korporacje, gdzie pracodawca zapewnia uniform swoim podwładnym, problem zostaje praktycznie rozwiązany, co ułatwia życie niejednej z pań.

Powszechnie wiadomo, że w instytucjach urzędowych czy kancelariach, dress code w pracy musi być elegancki. Dzięki temu pracownik jest postrzegany przez petenta za osobę kompetentną.

Zasady dress code’u w biurze

Istnieją pewne zasady, które obrazują jak należy ubierać się do pracy, aby być nienaganną wizytówką swojej firmy, a co za tym idzie – reprezentować jej prestiż i profesjonalizm.

Kolory

Zostawiamy za sobą wszystkie szałowe odcienie różu czy zieleni – stawiamy na: biel, czerń, granat, beż. Wszystko to reprezentuje elegancję, szyk i harmonię. Dopuszczalne też są pastele, odcienie niebieskiego oraz szarości. Ubrania powinny być stonowane, bez wyraźnych wzorów.

Przeczytaj również: Aktualizacja treści na stronie – czy warto?

Garderoba

Podstawą dress code’u w pracy biurowej był i zawsze będzie garnitur, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.  Jest wyrazem profesjonalizmu i wzbudza szacunek. Kobiety do żakietu mogą założyć spodnie w kant i oczywiście spódnicę ołówkową. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej długości, czyli nie krótsza niż 1-2 cm nad kolanem. Obowiązkowe są również rajstopy, które powinny być gładkie w kolorze czerni bądź nude.

Dodatki

Dodatkiem do ubrania do pracy oczywiście jest biżuteria, jednak tu stawiamy na minimalizm: kolczyki, delikatna bransoletka bądź naszyjnik, zegarek. Obuwie powinno być przede wszystkim czyste i eleganckie – mile widziane są szpilki, ale wygodniejszą wersją będą czółenka na niższym obcasie.

Makijaż powinien być bardzo delikatny – niewyzywający, podkreślający naturalną urodę. Jeśli chodzi o fryzurę, to w standardzie dress code’u do pracy biurowej obowiązuje najczęściej kok, jednak tak naprawdę każda stonowana fryzura zda tu egzamin, o ile nie przeszkadza w trakcie pracy.

Business casual – czyli elegancja w nowej odsłonie

Business casual to nowy trend w dress code’u w pracy biurowej. Jest to nadal formalny, elegancki styl, ale z elementami sportowymi. Coraz więcej firm wprowadza go na co dzień, choćby ze względu na wygodę i komfort pracowników. Mężczyźni pod marynarkę mogą założyć T-shirt lub golf bądź zastąpić eleganckie spodnie jeansami. Panie częściej ubierają sukienki, długie lub do kolan, a szpilki zastępują trampkami.

Dress code w pracy biurowej zmienia się na przestrzeni lat, ewoluuje. Niewątpliwie jest on przejawem profesjonalizmu i szacunku do wykonywanego zawodu, a także do samego klienta. W niektórych miejscach pracy, oficjalny styl jest wymogiem i pewnie się to nie zmieni, natomiast tam, gdzie mamy możliwość wprowadzenia choćby delikatnych modyfikacji, róbmy to – w końcu ubiór to też forma wyrażania samego siebie.

Autor tekstu: Weronika Król-Mikołajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *