Obecnie wiele osób uważa, że nowoczesną chorobą cywilizacyjną jest FOMO. Spotkałeś się z tym wyrazem po raz pierwszy? Dowiedz się więcej na temat syndromu FOMO. Poznaj jego przyczyny i przykłady. Czytaj dalej!

Syndrom FOMO – co to jest?

FOMO – fear of missing out albo lęk pozbawienia dostępu do istotnej informacji. W nowoczesnych czasach ten syndrom jest aktualny i rozwija się za pomocą Internetu. Ludzie ciągle sprawdzają swoje telefony, żeby nie ominąć jakiegoś wydarzenia.

Taki syndrom może dotyczyć wszystkich, ponieważ wiele osób korzysta z mediów społecznościowych. Ludzie sprawdzają wszystko to, co się dzieje nie tylko w ich mieście, ale i na świecie. Przez to są oni jak najbardziej narażeni na ten strach.

Także FOMO wpływa na samoocenę osoby i jej zachowanie. Zmieniają się odczucia człowieka o istotności życia. Występują problemy ze zdrowiem psychicznym.

Fear of missing out – przykłady

Spójrzmy na specyficzne przykłady syndromu FOMO:

 • «Kasia ciągle sprawdza swój Instagram. Obawia się tego, że ktoś ma więcej ciekawych doświadczeń niż ona».
 • «Marcin odczuwa niepokój, bo nie wie, co się dzieje na świecie».
 • «Dominika się martwi, kiedy traci różne możliwości. Na przykład, nie idzie na literackie spotkania w mieście czy na imprezę z przyjaciółmi».
 • «Szymon zasypia z telefonem w rękach. Przed snem sprawdza wszystkie wiadomości i media społecznościowe».
 • «Ewelina odczuwa strach, kiedy się dowiaduje, że jej przyjaciółki bawią się bez niej».

Generalnie osoby z FOMO mają lęk, że nie będą wiedziały o czymś istotnym oraz nie będą obecni na ważnym wydarzeniu. Przez to ciągle patrzą w telefon i dość często korzystają z Internetu. W takich sytuacjach jak prowadzenie samochodu, gotowanie jedzenia, w trakcie zajęć czy pracy.

Przeczytaj również: Metoda ALPEN, czyli jak skutecznie zarządzać swoim czasem

Przyczyny syndromu FOMO

Ze względu na przykłady, możemy skupić się na przyczynach FOMO:

 • społeczeństwo

Żyjemy w XXI wieku, kiedy wszyscy korzystają z różnych portali i tworzą swoje konta w takich mediach jak Instagram, Facebook, Twitter, Tik Tok, Tumblr. Spędzamy dużo czasu w tych mediach i pod ich wpływem patrzymy na swoje życie z innej strony. Ciągle porównujemy siebie z obcymi ludźmi. Marzymy o nowych doświadczeniach i mieszkamy we wirtualnym świecie. Przez to zaczynamy odczuwać «fear of missing out».

 • rodzinne relacje

Związek z rodziną ma duży wpływ na nasze zachowanie i samoocenę. Jeżeli mieszkamy w toksycznym środowisku, gdzie ludzie są zbyt wymagający i oczekują od nas tylko najlepszego, martwimy się o wszystko.

 • stres

FOMO może być spowodowane przez jakieś stresujące sytuacje. Na przykład, zmieniamy kierunek studiów czy specjalizację. Wtedy boimy się ominąć jakieś istotne wydarzenia i sprawdzamy wszystkie strony internetowe uniwersytetu.

 • zdrowie

Ludzie, którzy mają problemy ze zdrowiem, są często pod wpływem syndromu FOMO. Szczególnie dotyczy to osób z psychicznymi zaburzeniami.

 • substancje psychoaktywne

Korzystanie z alkoholu i narkotyków wzbudza również lęk.

FOMO – porady

Wszyscy mogą odczuwać «fear of missing out», dlatego popatrzmy na zalecenia, żeby zapobiec temu syndromowi:

 • skoncentrowanie na rzeczywistości

Nie warto mieszkać w wirtualnym świecie. Ciekawe aktywności są jednym z rozwiązań tego problemu. Na przykład, możemy pójść na spacer czy do ulubionej restauracji. Także rozmowy z bliskimi ludźmi są istotne.

 • organizacja spędzania czasu w Internecie

Musimy pilnować naszego korzystania z mediów społecznościowych. Możemy stworzyć limit czasu, ponieważ mamy takie opcje na wielu portalach.

 • refleksja

Pytajmy samego siebie, kiedy odczuwamy niepokój. Starajmy się zapisywać nasze myśli w dzienniku.

 • cele

Możemy postawić sobie nowe cele, żeby spełnić jakieś marzenia i mniej korzystać z mediów społecznościowych. Wtedy się nie martwimy i mamy motywację.

 • konsultacje z psychologiem

Jeżeli odczuwamy, że już nie możemy dać radę FOMO, kontaktujemy się ze specjalistą.

FOMO – podsumowanie

Dowiedzieliśmy się więcej o syndromie FOMO. Wiemy o głównych przyczynach i poradach, jak sobie z nim radzić. Pamiętajmy, że mnóstwo ludzi może odczuwać ten lęk, lecz wszyscy mogą dać sobie z nim radę!

Autor tekstu: Sofiia Yurchenko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *