W marketingu, jak i w życiu, pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: do kogo kierujemy nasze komunikaty. Jeśli mamy zamiar sprzedać produkt, ważne abyśmy określili grupę docelową, czyli grono potencjalnych klientów, do których ma on trafić.
Dlaczego grupa docelowa jest tak istotna?
W psychologii społecznej przeprowadzono wiele badań nad efektem obojętnego przechodnia. Okazuje się, że im więcej jest świadków zdarzenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo udzielenia pomocy potrzebującemu. Odpowiedzialność zostaje rozproszona, każdy sądzi, że zainterweniuje ktoś inny. Nic bardziej mylnego. Prędzej zareaguje osoba, która jest sama na ulicy.
Przeczytaj również: Błędy w tekstach SEO – Ty ich nie rób
Co do zasady, odnosimy się do komunikatów kierowanych bezpośrednio do nas. Preferujemy to, co spersonalizowane i skrojone na miarę naszych potrzeb. Dlatego, jeśli mówisz do wszystkich, bardzo możliwe, że nikt nie odpowie. Jeśli jednak mówisz do wszystkich, ale w taki sposób, żeby każdemu wydawało się, że zwracasz się właśnie do niego, najpewniej osiągniesz pożądany efekt.
Jak określić grupę docelową?
Pytanie brzmi – jak sprawić, żeby osoba, której nawet nie znamy, miała poczucie, że mówimy właśnie do niej i to jej oferujemy nasz produkt lub usługę? Najpierw musimy ją poznać, a więc zebrać dane na jej temat. Jak zdefiniować grupę docelową?
- Wyposażyć się w narzędzia typu Google Analytics, które wyciągają statystyki ze strony i zobaczyć, kim są ci anonimowi przechodnie (nasza grupa docelowa) – jaka jest ich płeć, wiek, ile czasu spędzają na stronie, w jakie zakładki wchodzą i po co.
- Analizować informacje zwrotne od klientów, czy to w postaci ocen, czy też reklamacji. Wysyłać do nich ankiety z pytaniami. Sprawdzać, czego potrzebują, co ich rozczarowało, na co liczą w przyszłości i starać się wyjść im naprzeciw.
- Przeprowadzać wywiady. Poznawać, co klientów motywuje do zakupu, jakie wartości są dla nich istotne. Chcesz sprzedać wózek dziecięcy? Zakładasz, że kluczowa jest funkcjonalność i to dla niej klienci wybierają Twoją firmę? Może jak dopytasz, to dowiesz się, że jest nim jednak design, bo najchętniej kupują od Ciebie kobiety, które chcą pokazać się z wózkiem, a nie przewozić nim połowy lodówki i rozkładać go na milion części.
Jakie kryteria do określenia grupy docelowej?
W określaniu grupy docelowej można bazować na kryteriach demograficznych, takich jak wspomniana płeć, wiek, zawód czy dochód. Warto jednak odwołać się też do kryteriów psychograficznych, np. stylu życia, wyznawanych wartości. Nie bez znaczenia będą kryteria geograficzne, m.in. miejsce zamieszkania, region. Nie można zapominać o kryteriach behawioralnych, odnoszących się do: lojalności wobec marki, intensywności użytkowania, sytuacji mogących wpłynąć na zakup i innych.
Esencja tego, czym jest grupa docelowa
Podsumowując, grupa docelowa to osoby, do których kierujemy ofertę, ponieważ poznaliśmy ich potrzeby i motywacje. To również modelowi odbiorcy naszego produktu, a więc ci, o których myślimy, wprowadzając go na rynek. Gdy dowiemy się, do kogo mówimy, o wiele łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie słowa.
Autor tekstu: Karolina Habryło