Wybór między systemem operacyjnym iOS czy Android to dla wielu ludzi trudna decyzja. Oba oprogramowania mają wielu zwolenników, jak i przeciwników. W tym artykule przedstawimy najważniejsze różnice, omówimy wady i zalety tych systemów. Co jest lepsze – Android czy iOS? Przekonaj się sam!

iOS vs Android

W ramach przypomnienia – Android to system operacyjny firmy Gogle. Funkcje takie jak odbieranie połączeń, pisanie SMS-ów, dostęp do różnych aplikacji i multimediów i wiele innych to zasługa systemu, który znajduje się w każdym smartfonie.

iOS jest odpowiednikiem Androida. Jest oferowany przez firmę Apple. Dostęp do systemu operacyjnego mamy również na tabletach, notebookach czy smartwatchach.

Pierwszy iPhone okazał się rewolucją na rynku smartfonów i znacznie wyprzedził konkurencję swoją niezawodnością. Android przez wiele lat musiał konkurować ze swoim odpowiednikiem, aby pozyskiwać nowych użytkowników.

Android czy iOS – co jest lepsze?

Debata, który system operacyjny jest lepszy, trwa od lat. Chociaż do niedawna liderem był iPhone, obecnie Gogle udoskonala skutecznie swoje smartfony i dorównuje Apple.

Wybór systemu operacyjnego jest kluczowy przy wyborze telefonu. Wierni użytkownicy danego systemu niechętnie ulegają zmianom. Taka ewentualność wiąże się z trudnościami, chociażby przy przenoszeniu danych. Trudno również przyzwyczaić się do nowych funkcji.

Analiza poniższych wskazówek może przyczynić się do wyjaśnienia kliku kwestii związanych z interfejsem, aplikacjami, bezpieczeństwem, modelami smartfonów oraz integracją z innymi urządzeniami.

Interfejs użytkownika

iOS posiada bardzo intuicyjny interfejs. Sprzyja to łatwości w obsłudze smartfonu. Użytkownicy, którzy lubią personalizacje, będą zadowoleni z Androida od Google, ponieważ każdy może dostosować wygląd panelu do swoich preferencji.

Aplikacje na urządzenia iOS vs Android

App Store dla iOS i Google Play dla Androida to dostępność do milionów aplikacji. Niektóre aplikacje są dostępne tylko dla użytkowników jednego z systemów, jednak jest to już rzadkość. Jakość i niezawodność aplikacji przemawiają na plus dla iOS. Jednak Android w swoim sklepie posiada większą ilość aplikacji i jest otwarty na nowych dostawców.

Przeczytaj również: Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo systemu: Android czy iOS- co jest lepsze?

iOS oferuje znacznie lepsze bezpieczeństwo poprzez stałe udoskonalenia i niwelowanie luk w systemach. Aktualizacje systemu są dostępne praktycznie od ręki dla wszystkich użytkowników. Najnowsze funkcje oferują sprawne działanie smartfonów. W przypadku Androida wszystko zależy od modelu urządzenia. Starsze smartfony mogą uzyskiwać aktualizacje z opóźnieniem bądź wcale.

Różnorodność modeli iOS vs Android

Wybór, jakiego mogą dokonać użytkownicy Androida, jest przeogromny. Tysiące modeli smartfonów, od niskobudżetowych po flagowce, jest oferowanych przez producentów marek takich jak Samsung, Huawei, Xiaomi, Nokia. Ceny są kuszące, parametry również z roku na rok coraz lepsze. Przy wyborze iOS mamy ograniczenie co do urządzeń wyprodukowanych przez firmę Apple. Wiąże się to z mniejszym wyborem, lecz lepszą jakością telefonów, które mogą służyć nam przez wiele lat, bez konieczności wymiany.

Zintegrowanie z urządzeniami – iOS czy Android

Dla użytkowników, którzy mają również inne urządzenia od danego producenta, np. Apple, takich jak MacBooki, iPady czy Apple Watche, iOS ma w swojej ofercie świetną synchronizację. Sparowanie danych, powiadomienia w systemie iOS są bardzo łatwe i nie przysparzają trudności swoim użytkownikom. Android pod tym względem wypada gorzej, wprawdzie oferuje integrację z innymi urządzeniami, chociaż nie jest to aż tak płynne i na tak dużą skalę jak w przypadku firmy Apple.

  • Stawiając pytanie iOS czy Android, nie da się precyzyjne stwierdzić, który system jest lepszy. Wszystko zależy od preferencji danego użytkownika. Oba mają swoje wady, jak i zalety.
  • Stawiając na iOS, mamy w pakiecie najwyższą jakość, doskonałe bezpieczeństwo oraz synchronizację z innymi urządzeniami tej marki.
  • Android oferuje tysiące modeli w przystępnych cenach oraz umożliwia personalizację interfejsu.
  • Technologia stale się rozwija i sprzyja oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników.

Autor tekstu: Małgorzata Kudelska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *