Chciałbyś napisać dobrą książkę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Masz już pewien pomysł, ale nie wiesz jak określić swoją grupę docelową i który sposób dystrybucji wybrać? A może po prostu zastanawiasz się jak krok po kroku napisać książkę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku. Zapraszam do lektury!
Jak napisać książkę?
Pisanie książki to skomplikowane i czasochłonne zajęcie. Wymaga odpowiedniej motywacji i determinacji, aby dzieło doprowadzić do końca i postawić ostatnią kropkę na „i”. A od czego w ogóle zacząć? Najlepiej od początku, czyli od tematu.
Krok 1 – Określ temat
Chociaż wydaje się to oczywiste, sam pomysł nie wystarczy. Każda tematyka ma określony popyt, który przełoży się na zainteresowanie czytelników i zyski. To kwestia, która wymaga gruntownej analizy – rynku, konkurencji i aktualnych trendów. Warto też zastanowić się nad potrzebami czytelników i spróbować je zaspokoić. Do tego wartościowa treść i sukces murowany!
Krok 2 – Określ odbiorcę
Każda grupa czytelników ma nieco inne potrzeby. Musisz więc wiedzieć, do kogo skierujesz swoją książkę i określić wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby Twoich przyszłych odbiorców. Jest to niezbędny element, by książka była zrozumiała, wartościowa i ciekawa.
Krok 3 – Przygotuj plan pracy
Jak sprawnie napisać książkę? Przygotowując plan pracy. Określ jaki rodzaj książki chcesz napisać oraz ogólny zarys treści. Zastanów się, co chcesz przekazać czytelnikowi i stwórz sobie listę zagadnień, które chcesz poruszyć. Nie ma znaczenia, którym elementem zajmiesz się na początku, kolejność zmienisz na etapie edycji. Skup się na potrzebach czytelnika, pisz zwięźle, ale merytorycznie.
Krok 4 – Jak napisać książkę? Zadbaj o edycję!
Kiedy Twoja praca będzie już na zaawansowanym etapie, a treść będzie przypominać dzieło literackie, przystąp do edycji. Pozbądź się wszystkich zbędnych elementów i zadbaj o czytelność. Wychwyć błędy stylistyczne, interpunkcyjne i literówki. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Im więcej czasu poświęcisz na poprawki, tym lepsza książka wyjdzie spod Twojego pióra.
Krok 5 – Wybierz sposób dystrybucji
Musisz zastanowić się, czy chcesz samodzielnie zajmować się wydaniem i promocją swojej książki, czy wolisz, aby zrobiło to za Ciebie wydawnictwo.
Jeśli samodzielnie zajmiesz dystrybucją książki, czeka Cię dużo pracy – oprawa graficzna, redakcja, druk i promocja. Wszystkim musisz zająć się sam. Musisz również posiadać odpowiedni kapitał inwestycyjny. Rozwiązanie to, chociaż pracochłonne, jest dużo bardziej opłacalne finansowo – wszystkie zyski lądują do Twojej kieszeni.
Wybór wydawnictwa jest prostszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. To ono bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z wydaniem książki. Niestety, zyski ze sprzedaży ograniczają się jedynie do małej prowizji.
Jak napisać książkę – dodatkowe wskazówki
O czym jeszcze musisz pamiętać, pisząc książkę?
- Prosty język – pisz zrozumiale. Używaj prostych zdań i unikaj skomplikowanego słownictwa. A jeśli musisz używać technicznych słów, zadbaj o ich wytłumaczenie.
- Odpowiednia struktura – nie zapominaj o akapitach, dziel bloki tekstu na mniejsze części, twórz wypunktowane listy i podsumowania rozdziałów.
Podsumowanie
Jak napisać książkę, aby stała się światowym bestsellerem? Niestety nie wiem. Musisz pamiętać, że nie każda książka staje się hitem roku. Ale pieniądze nie powinny mieć dla Ciebie aż tak dużego znaczenia. Pamiętaj, że pisanie książki to bardzo rozwijające zajęcie. Znajdź odpowiedni temat, określ grupę docelową, pisz prostymi słowami i zachowaj odpowiednią strukturę. A książka obroni się sama.