Praca copywritera niejednej osobie kojarzy się z wizją przyjemnej pracy, na plaży, na leżaku z laptopem na kolanach, a pieniądze strumieniem płyną na nasze konto. Czy w prawdziwym życiu tak to wygląda? Jak w rzeczywistości zostać copywriterem? W artykule poznasz również moją historię z tym zawodem.
Copywriter – zawód czy hobby?
Jak zostać copywriterem? Po prostu pisać, pisać i czytać książki. Wraz z pisaniem coraz większej ilości treści, tworzone teksty stają się coraz lepsze. Copywriting można traktować jako dodatkową formę zarobku, hobbystycznie lub jako pracę w pełnym wymiarze. Można zacząć od pisania krótkich tekstów typu precel czy opisów produktów do sklepów internetowych. Dobrą formą wprawy w pisaniu jest prowadzenie własnego bloga. W znacznym stopniu warsztat pisarski wzbogaca czytanie książek. Poznanie literatury poszerza słownictwo, którym dysponujemy i wpływa na styl pisarski.
Na początku pracy jako copywriter swoich sił można spróbować przy realizowaniu zleceń przez platformy copywriterskie. W ten sposób określimy jakie teksty przychodzą nam z łatwością do napisania, a jakie wymagają dopracowania. Może okazać się, że najlepiej nam wychodzi np. tworzenie treści pod wymogi SEO czy poradniki eksperckie. Zarobki przez platformę nie są szczytem marzeń, ale cóż, od czegoś trzeba zacząć. Nabranie wprawy i doświadczenia w tworzeniu treści, może zaowocować współpracą z agencją reklamową. Istnieje możliwość nawiązania współpracy z agencjami w formie praktyk, co pozwoli na uzyskanie konstruktywnej krytyki. Uwagi przyczyniają się do wypracowania dobrego warsztatu pracy, a z tym wiążą się również lepsze stawki finansowe.
Jak zostać copywriterem?
Opowiem, jak ja zostałam copywriterem, copywriterką. Nauka online mojego dziecka spowodowała, że zrezygnowałam z części etatu w pracy, aby pomóc w nauce małoletniego dziecka. Rzeczywistość pokazała, że kilka godzin w ciągu dnia pozostaje jeszcze do zagospodarowania. Po krótkim namyśle, co z wolną chwilą zrobić, postanowiłam zapisać się na kurs kreatywnego pisania. Dzięki temu szkoleniu powstało kilka krótkich opowiadań oraz wiele pomysłów, inspiracji. Zaowocowało to próbą napisania artykułów tematycznych z branży, w której specjalizuję się od ponad dwudziestu lat.
Wszystkie zdarzenia oraz napotkani życzliwi ludzie sprawili, że zalogowałam się do platformy copywriterskiej. Tam krok po kroku zaczynałam tworzyć różne treści. Zaczynałam od drobnych zleceń typu precle czy opisy produktów. Ze zlecenia na zlecenie możliwości pisarskie zwiększyły się z kilkuset znaków ze spacją na ponad trzy tysiące. A dodatkowy zarobek również zasilił domowy budżet.
Podsumowując, istnieje wiele opinii, które uważają, że jest to ciężki zawód i istnieje spora rywalizacja, która sprawia zaniżanie stawki. Czuję się zobowiązana nadmienić, że prawie każdy zawód może posiadać trudne aspekty oraz rosnącą konkurencję. Zauważam także zmęczenie klientów bylejakością wykonanej pracy. Klient jest gotowy zapłacić wyższą stawkę za tekst, który jest rzetelnie i sumiennie stworzony. Satysfakcja z nauki i zauważalnych efektów pracy jest wartością bezcenną, jest dodatkowa zapłata za pracę copywritera.