Biznes na stałe zagościł już w Internecie. Osoby, które zarabiają przy użyciu tego narzędzia, robią wszystko, aby zostać zauważonym. Niestety często posuwają się do kradzieży własności intelektualnej. Robią to świadomie czy nie? Aby odpowiedzieć na to pytanie dowiedz się, czym jest plagiat w Internecie i jakie mogą być skutki jego popełnienia.

Czym jest plagiat?

Plagiat jest pojęciem wywodzącym się z prawa autorskiego. Pochodzi od łacińskiego słowa plagium – kradzież. Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN, plagiat jest to przywłaszczenie cudzego pomysłu twórczego, wydanie cudzego utworu pod własnym nazwiskiem lub dosłowne zapożyczenie z cudzego dzieła opublikowane jako własne.

Plagiat może przybrać formę jawną lub ukrytą. Z formą jawną mamy do czynienia wtedy, gdy plagiator przypisze sobie autorstwo do całości lub części skradzionej własności intelektualnej. Formę ukrytą przybiera, jeżeli w swoim dziele wykorzysta
w całości lub części twórczość innego autora. Nawet wówczas, gdy zostanie ona zmodyfikowana np. poprzez zastosowanie synonimów. Wystarczy, że zachowany zostanie sens pracy kopiowanego autora.

Plagiat w Internecie

Nie trzeba studiować prawa, aby wiedzieć, że skopiowanie i użycie treści innego twórcy jest nielegalne. Przywłaszczając sobie cudzą pracę nie dość, że narobimy sobie kłopotów, to jeszcze tracimy zaufanie przyszłych i obecnych klientów. Przeglądając fora internetowe, często możemy natrafić na aferę, w której okazuje się, że ktoś kosztem czyjejś pracy chciał zbudować sobie portfolio.

Wydawać by się mogło, że w gąszczu informacji nasze małe oszustwo nie wyjdzie na jaw. Jest to jednak bardzo mylny tok rozumowania. Wbrew pozorom internauci są bardzo wyczuleni na takie działania. Szczególnie kiedy w grę wchodzi „okradanie” ich idola. Takie zachowania są bardzo nieetyczne i na długo pozostają w ludzkiej pamięci. Zepsuta reputacja może się ciągnąć za nami latami, a odbudowa zaufania też nie potrwa kilku dni. Warto mieć to na uwadze, zanim pokusimy się o plagiat.

Przeczytaj również: Firmowy fanpage na Facebooku – jak go skutecznie prowadzić?

Jakie są skutki plagiatu?

Przypisując sobie czyjąś pracę dla osiągania korzyści finansowych bądź innych profitów, popełniamy przestępstwo. Oprócz wspomnianej przeze mnie utraty zaufania i wiarygodności ciąży na nas odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 115 ustawy
o prawie autorskim i prawach pokrewnych za taki czyn grozi grzywna, jak również kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z ich przestrzegania.

Plagiat w Internecie – podsumowanie

Inspirowanie się czyjąś pracą nie jest niczym złym. Czerpanie pomysłów z dorobku naszego idola, też nie zakrawa na przestępstwo. Pod warunkiem, że nie przywłaszczymy sobie jego osiągnięć jako naszych. Jeżeli wykorzystamy twórczość danej osoby, nie zapomnijmy oznaczyć autora tej pracy. Wstydem nie jest inspirowanie się czyimś dziełem, ale jego kradzież i przypisywanie sobie zasług. Nie zapominajmy też, że ignorantia iuris nocet.

Autor tekstu: Klaudyna Malanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *