Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak to zrobić? - PisanieTekstu

Temat trudny, ale powszechny i dobrze znany. Wiele osób cierpi na wypalenie zawodowe i brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Pracownik jest traktowany jako osoba, która ma spełnić swoją funkcję, a czasem nawet wyjść poza obszar swojej działalności, wykazując się czymś więcej niż tylko wypełnieniem swojej podstawowej roli.

Przebranżowienie i zmiana zawodu

Choć w obecnych czasach mamy bardzo wiele możliwości, to jednak podjęcie decyzji o zmianie branży jest nie lada wyzwaniem. Mając wrażenie, że marnujemy się w obecnej pracy i brakuje nam motywacji − coraz bardziej zapadamy się w wir przemyśleń o wykonywaniu innego zawodu. W bardzo wielu przypadkach zaczynają pojawiać się wszystkim dobrze znane wątpliwości i na nich ten wir jest zakończony.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ decyzja o przekwalifikowaniu się jest inwestycją w samego siebie i motywacją do kroku w samorozwój. Mimo iż takie działanie będzie wymagało od nas poświęcenia i determinacji, to z pewnością przyniesie owocne skutki w postaci poprawy sytuacji materialnej, ale i dużo lepszego samopoczucia − za którym oczywiście stoi, także satysfakcja.

Na jaki zawód się przekwalifikować?

Pierwszym i najważniejszym punktem jest nie kierowanie się wyborem pod względem zarobków. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale nie stawiajmy tego w piramidzie priorytetów. Warto zastanowić się nad kierunkiem, który chcielibyśmy obrać. Czy powinna być to praca z ludźmi, czy może jednak praca za komputerem. To bardzo ważnie, ponieważ wykonywany zawód powinien odpowiadać zainteresowaniom, osobowości i oczywiście domieszce charakteru.

Przy wyborze branży postawmy sobie pytanie, które odpowie, czy nasza ścieżka rozwoju po pewnym czasie nie sięgnie pułapu, który sprawi, że dalsza droga nie będzie już możliwa. Warto stawiać na zawody technologiczne, które w perspektywie czasu uwidaczniają swój skok rozwojowy i cały czas pną się w górę.

Jak to zrobić..?

Niezależnie od tego, na jaką branżę zdecydujemy się przekwalifikować, to warto pamiętać, aby nie popełnić błędów, które w dalszej perspektywie mogą nas zdemotywować do dalszego działania. Ważne jest przeprowadzenie researchu własnych umiejętności i doświadczeń. Da nam to możliwość wyeliminowania rozczarowań związanych z wyborem zawodu na podstawie wyobrażeń.

Przeczytaj również: Czym jest klątwa wiedzy i jak się od niej uwolnić?

Mimo iż rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą jest kuszącą opcją, to jednak warto się wstrzymać do momentu, aż zakończymy proces przebranżowienia, a na horyzoncie pojawi się perspektywa nowej pracy. Poniżej przedstawię kilka ważnych wskazówek, które będą niosły pomoc w rozpoczęciu zmiany branży i zawodu.

  1. Przeprowadź research swoich umiejętności i doświadczeń zastanów się nad tym, co potrafisz robić najlepiej i co sprawia ci przyjemność. Przeanalizuj, czy nabyłeś jakiekolwiek doświadczenia zawodowe w związku ze swoim wyborem − jeśli nie, to warto zastanowić się, w jaki sposób je zdobyć.
  2. Rozeznanie w branży postaraj się poszukać osób, które pracują na podobnych stanowiskach i chętnie podzielą się z tobą doświadczeniami. Czasami nasze wyobrażenia zupełnie różnią się od realiów, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, dlatego warto porozmawiać z kimś kto może przedstawić fakty.
  3. Zmiana zawodu = dodatkowe umiejętności punkt, który wymaga od nas wytrwałości i determinacji. Wiadomo, że bez nabycia nowych doświadczeń naukowych i zawodowych nie ruszymy z miejsca przy przebranżowieniu się. Nie jest to łatwe, kiedy dalej zajmujemy obecne stanowisko, jednak warto pamiętać, że obrany cel wymaga poświęceń. Na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które oferują bezpłatne staże. Do wyboru mamy także szkoły policealne posiadające plany zajęć w weekendy. Urzędy pracy również oferują ze swojej strony szkolenia, z których możemy skorzystać bez nakładu finansowego.
  4. Plan i krytyka każdej zmianie towarzyszy strach, któremu nie wolno za wszelką cenę się poddać. Jest naszym wewnętrznym krytykiem, który nie opuści swojego stanowiska do momentu wejścia w strefę komfortu. Pamiętajmy, że stworzony plan zmiany branży nie wziął się znikąd. Przeprowadzony research, rozeznanie w branży i nabycie nowych umiejętności może nas poprowadzić tylko ku lepszemu z brakiem miejsca na porażkę.

Autor tekstu: Patrycja Smagłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *