Spis treści:
- Reklama społeczna – czym jest?
- Przykłady.
- Reklama społeczna – jakie niesie korzyści?
- Podsumowanie.
Reklama społeczna niesie za sobą pewne konsekwencje. Konsekwencje wywierania wpływu na ludzki umysł. Ma wzbudzić emocje, czasami wprowadzić kontrowersję. Najważniejszym jej zadaniem jest zmienić czyjeś myślenie. Są stworzone po to, by nie żyć biernie i nie przechodzić obojętnie obok czyichś problemów. Jesteśmy ludźmi, więc zachowujmy się jak ludzie!
Reklama społeczna – czym jest?
Reklama społeczna jest formą przekazywania informacji dla ludności. Odgrywa bardzo ważną rolę w naszym społeczeństwie, ponieważ w sposób bezpośredni przedstawia istniejący problem. Nakłania do rezygnacji z niektórych zachowań, np. rzucenia palenia czy prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, a także jest formą zachęty, np. do segregacji śmieci lub zdrowego trybu żywienia.
Cel jest jeden – zmień to, co jest złe!
Nawołuje do reakcji, wprowadzenia zmian i działania z naszej strony. Jest to forma interwencji na dziejącą się krzywdę ludzką. Może zachęcać do regularnych badań piersi, niepalenia papierosów, sadzenia i niewycinania drzew, reagowania na dziejącą się krzywdę dzieci i kobiet, dbania o własne zdrowie. Pokazuje, że nie pozostajemy sami z własnymi problemami. Możemy udać się po pomoc, np. telefon zaufania, w przypadku przemocy domowej.
Sprawdź, Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?
Reklama społeczna ma na celu bezpośredni wpływ na odbiorcę. Plakaty tworzone są w taki sposób, żeby zwróciły uwagę ludzi. Zamieszczone fotografie oraz hasła mogą być czasami agresywne i budzić zgrozę. Wszystko po to, by zachęcić do działania i zmian!
Przykłady reklam społecznych
Reklamę społeczną tworzy się, by promować właściwe zachowania wśród obywateli, oto jego przykłady kampanii społecznych:
– Badań profilaktycznych, np. „Movember 2023”.
– Kampanie na rzecz osób niepełnosprawnych, np. „Stop Barierom”.
– Kampanie antynikotynowe, np. „Nie spal się na starcie!”.
– Kampanie antyprzemocowe, np. „Przemoc karmi się milczeniem”.
– Kampanie przeciwko szybkiej jeździe, np. „10 mniej. Zwolnij”.
– Kampanie przeciwko prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, np. „Piłeś – nie prowadź!”.
– Kampanie promujące zdrowy styl życia, np. „Żyj dobrze – zdrowe odżywianie”.
– Kampanie nawołujące do czytania, np. „Czytaj wszędzie”.
– Kampanie ekologiczne, np. „Piątka za segregację”.
– Kampania „Odpowiedzialne rodzicielstwo”.
– Kampania antydyskryminacyjna, np. „Równoważni”.
– Kampanie wspierające kobiety, np. „STOP Kobietobójstwu”.
– Kampanie wspierające dzieci, np. „Nie hejtuję – reaguję”.
Reklama społeczna – jakie niesie korzyści?
Oczywiście, że reklama społeczna niesie ze sobą korzyścią. Jeżeli one są dobre, to dlaczego by z niej nie korzystać? W tym celu organizuje się kampanie społeczne, nagłośnione w mediach telewizyjnych, rozwieszając plakaty w miastach czy poprzez Internet. Ich cel? Nagłośnienie i przykucie uwagi społeczeństwa. Zwróćmy uwagę, jak reklama społeczna jest ważna.
Zobacz korzyści wynikające z organizowania kampanii społecznych:
– Pozytywne oddziaływanie na społeczeństwo, nawołujące do wprowadzenia wartościowych zmian w życiu.
– Zmiana zachowań negatywnych na pozytywne, np. zachęcania do niepalenia papierosów czy jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Z uwagi na możliwość wyrządzenia krzywdy samemu sobie, ale także innym.
– Wsparcie akcji charytatywnych.
– Pomoc potrzebującym. Wiele osób potrzebuje pomocy – róbmy tyle, ile możemy.
– Zwrócenie uwagi dorosłych na dziecięcą przemoc. W szkole, poprzez hejt, przemoc słowną czy krzywdę wyrządzaną w domach. Dzieci są bezbronne – to my dorośli jesteśmy ich wsparciem i ochroną.
Podsumowanie
Reklama społeczna wzbudza zainteresowanie społeczeństwa, a przy tym nakłania do zmiany zachowań na pozytywne. Korzyści z niej wynikające widać gołym okiem. Tylko w jakim stopniu na nas oddziałuje? Czytamy, oglądamy, ale czy rzeczywiście reagujemy? Jak bardzo wspieramy ludzi, którym dzieje się krzywda i czy w ogóle jesteśmy skłonni do jakiejkolwiek reakcji? Czy jednak przechodzimy obok tego obojętnie? Z własnej niemocy, ze strachu? Przyczyny mogą być różne, ale postarajmy się dać dobro ludzkości!
Autor tekstu: Paulina Duch