Spis treści:

1. Wpływ rozwoju osobistego na życie.

2. Przemiana życia, dzięki rozwojowi osobistemu.

3. Dążenie do celu. Wzloty i upadki.

4. Magia rozwoju osobistego.

5. Podsumowanie.

Nie bez przyczyny tytuł tego artykułu brzmi „Rozwój osobisty na topie!”, ponieważ z tym zagadnieniem można spotkać się w wielu obszarach naszego życia. Nie krytykując go! W żadnym wypadku nie obrażając! A wprost przeciwnie chcę do tego pojęcia podejść z wielkim szacunkiem! To właśnie dzięki temu terminowi można rozwinąć skrzydła dosłownie w każdej dziedzinie życia i ruszyć do przodu. A sukces osobisty jest jak pyszny croisstant z dużą ilością kremu pistacjowego.

Wpływ rozwoju osobistego na życie

Tytuł może brzmieć lekko prowokacyjnie, ale coś w tym jest. Rozwój osobisty stał się tematem wielu rozmów, nagłówków w Internecie, rolek, postów czy artykułów.

Wybierając tę ścieżkę, możemy nie tylko poznać siebie, ale też stworzyć swoją nową rzeczywistość. To forma, która wprowadza nas w nową sferę. W sferę prawdy o samej/samemu sobie. Postanawiamy kroczyć tą drogą z wielu powodów, np. chcemy wejść na wyższy poziom w karierze zawodowej, zmienić pracę, otworzyć własną działalność gospodarczą. Poprawić formę, więc zaczynamy biegać, ćwiczyć, chodzić na siłownię. Zaczynamy zdrowo się odżywiać, rezygnujemy z fast foodów, chipsów, alkoholu. Interesujemy się zdrową żywnością, składem danych produktów, skąd pochodzą. A diety? Wegańska, wegetariańska, bezglutenowa, a może keto? Dbamy o sylwetkę i o to, co jemy.

Przeczytaj także: Jedzenie do pracy – 2 smaczne i szybkie propozycje

Przykładamy do tego większą uwagę niż kilkanaście lat wstecz. Dużo też się rozmawia o macierzyństwie. W social mediach można zaobserwować prawdziwą stronę bycia rodzicem, że to są piękne chwile, ale czasami jest trudno. Wchodzi się w tematy psychologiczne, które stają się bardzo powszechne. To, że ktoś potrzebuję pomocy, jest bardzo naturalne i nie ma nic w tym dziwnego. W wywiadach można usłyszeć wiele słów wsparcia, motywacji, o tym, żeby się nie poddawać. Jakby ten trend można gdzieś zauważyć i to jest naprawdę zaskakująco pozytywne. Znowu wkradło się słowo „trend”, które niekoniecznie pasuje do tej tematyki. W zasadzie „popularne” też nie do końca pasuje. Może pozostanę przy sformułowaniu „rozwój osobisty jako pozytywna strona życia”.

Przemiana życia, dzięki rozwojowi osobistemu

Samorozwój jest to inwestycja w siebie i swoją przyszłość. Jeżeli mamy chęć dokonać zmian, to tak warto się zdecydować i iść w tym kierunku. Teraz, od czego rozpocząć tę przygodę? Skorzystaj z książek rozwojowych, szkoleń rozwojowych, kursów rozwojowych, poradników rozwojowych. Co więcej? Podcasty? Jak najbardziej. A jeżeli przeszłaś/przeszedłeś już swój samorozwój, możesz zająć się coachingiem. Polecać dobre książki o rozwoju osobistym, prowadzić webinary rozwojowe i warsztaty rozwojowe.

Wraz z rozwojem osobistym i korzystaniem z materiałów z tym związanych – życie zaczyna się zmieniać. Zerknij poniżej na kilka cech, które Ci w tym pomogą:

– Samodyscyplina, czyli cecha, która powoduje, że zaczynamy działać. Nikt inny nam nie powie, to my sami decydujemy, że robimy.

– Motywacja, czyli nieodzowny element, który zachęca nas do zrobienia kroku naprzód, a nie pozostania w tym samym miejscu. Co może nas motywować? Marzenia, cele do zrealizowania, nowy dom czy samochód. Wszystko to, co powoduje uśmiech na naszej twarzy i tę dziecięcą radość.

– Wytrwałość, która odpowiada za niepoddawanie się. Mimo tego, że czasami nie widać tych efektów od razu. To jest to słowo „spróbuję”. Dzisiaj zrobiłam, tyle ile mogłam, jutro spróbuje ponownie.

Dążenie do celu. Wzloty i upadki

Problemy to umocnienie. Rozwiązywanie ich to siła. To w nich kryje się zaradność życiowa. Tylko pytanie, czy naprawdę chcemy rozwiązać dany problem? W strefie komfortu jest znajomo, wręcz przyjaźnie. Tu się nasuwa zasadnicze pytanie – czy chcemy właściwie wyjść ze strefy komfortu? A może jednak trochę ponarzekać, ale tam zostać? Prawda czasami bywa zaskakująco mocna, niejednokrotnie może zaboleć. Jednak uświadomienie sobie pewnych spraw, wyznacza nam nowy tor życia. Oparty na szczerości i prawdzie.

Magia rozwoju osobistego

Dlaczego magia i czy to w ogóle działa? Jasne, że tak i każdy, kto rozwoju osobistego zaczerpnął, zgodzi się z tym stwierdzeniem. Jednak to niewątpliwie jest wytrwała praca. Potrzeba do tego dużo cierpliwości i wyrzeczeń. Bądźmy szczerzy, nic nie przychodzi samo. Jeżeli chcemy zmian w swoim życiu, to do tego jest potrzebne działanie. A wtedy może dziać się magia. A chwilę słabości są nieodzownym elementem naszego życia.

Jakkolwiek by nie spojrzeć na rozwój osobisty – jest to sfera życia, która ma za zadanie wzrastać. Rozumiem też to jako dawanie sobie wsparcia, by żyło się nam przyjemniej. Działania, jakie podejmujemy w tej dziedzinie, rozwijają nasze skrzydła, a my pniemy się ku górze. Na czasach teraźniejszych zrozumiałe jest to, że chcemy się rozwijać. Jakby ten fakt już nie jest niczym dziwnym i szokującym. Chcemy lepiej, więcej, mądrzej. Bardziej rozumieć życie, jego sens i oczywiście tę sferę psychologiczną, jak i coraz częściej spotykaną – duchową. Ważne jest znalezienie balansu. Tę równowagę pomiędzy rozwojem osobistym a życiem teraźniejszym.

Podsumowanie

Żyjemy w czasach, gdzie ta wiedza i możliwości są dostępne. Wystarczy chcieć i zrobić krok do przodu w odpowiednią dla siebie stronę. Jest dużo możliwości, ale i też sporo pracy. Zapewne nad przekonaniami i nawykami. Jak wykorzystujemy dany nam czas. Na co poświęcamy naszą energię i ważne, w jaki sposób ją tracimy? Obserwowanie i zauważenie co nas przytłacza, a co wzmacnia. Bo wszystko ma na nas wpływ, czy to pozytywny, czy negatywny.

Autor tekstu: Paulina Duch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *