Do osiągnięcia pełnego sukcesu i wspinania się na coraz wyższe szczeble kariery potrzeba zaangażowania. Awans zawodowy nie przychodzi łatwo, ale warto do niego dążyć. Aktualnie posiadamy wiele możliwości rozwoju, dzięki wszechobecnej komputeryzacji i szerokiemu spectrum narzędzi, jakie daje nam Internet. Również w świecie realnym można z powodzeniem poszerzać swoją wiedzę i możliwości.
Sens rozwoju zawodowego
Można się zastanawiać, czy jest w ogóle sens rozwoju zawodowego. Jeśli mamy dobrze płatną pracę i spokojne życie, możemy nie mieć ochoty na dodatkowe zajęcia. Po pewnym czasie przychodzi jednak stan znużenia. Robimy każdego dnia to samo, wszystko już potrafimy na danym poziomie, w życie wkrada się monotonia. Wraz z nią spada nasza efektywność. Można temu zapobiec, dążąc do awansu, który zazwyczaj zmienia zakres obowiązków. Oprócz satysfakcji przyniesie nam również ożywienie. Ścieżka kariery pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego i poczucia szczęścia.
Rozwój zawodowy – typ liniowy
Pierwszym z typów rozwoju zawodowego jest typ liniowy. Polega on na systematycznym podnoszeniu swojego stanowiska według hierarchii panującej w firmie. Niczego nie pomijamy i nie przeskakujemy. Krok po kroku zbieramy doświadczenie i uczymy się poszczególnych stanowisk, by ostatecznie dojść do najwyższego. Dzięki temu typowi nasza kariera toczy się dość wolno, ale na końcu stajemy się specjalistą od każdego rodzaju stanowiska. Jeśli zaczniemy zarządzać osobami na niższych szczeblach, będziemy doskonale znali specyfikę ich pracy, co pomoże nam w osiągnięciu porozumienia.
Rozwój zawodowy – typ specjalisty
Istnieją pracownicy, którzy od razu startują z wysokiego miejsca w hierarchii. To wykształceni ludzie z ogromną wiedzą i możliwościami. Wiedzą, czego chcą, co potrafią i są z tego dumni. Wymaga to intensywnej pracy własnej w zdobyciu wiedzy specjalistycznej już na początku ścieżki kariery. Zazwyczaj ten typ rozwoju osobistego jest wykorzystywany przez najlepszych studentów. Jest on skierowany do osób, które równocześnie z nauką, korzystają z kursów i szkoleń, zarówno stacjonarnych, internetowych, jak i książkowych.
Rozwój zawodowy – typ spiralny
Mam wrażenie, że ten typ rozwoju jest najczęściej wykorzystywany na ścieżce kariery. Pracując w jednym miejscu, zwykle gdy zajęcie zaczyna nas nużyć, przechodzimy do pracy podobnej, ale na wyższym stanowisku. Pogłębiamy wiedzę ze stanowiska poprzedniego, utrwalamy ją, ale równocześnie robimy coś interesującego i innego. Trudno jednak tą ścieżką rozwoju dojść do stanowisk najwyższych, kierowniczych. Pogłębianie wiedzy zachodzi w tym przypadku na stanowisku podobnym, choć bardziej wymagającym. Nie każdy będzie chciał podążać tym sposobem rozwoju zawodowego.
Rozwój zawodowy – typ zmienny
Istnieje grupa osób, które nudzą się robiąc dłuższy czas to samo. Lubią oni przeskakiwać z tematu do tematu, z branży do branży. Mimo że w ten sposób nie będą szybko na stanowiskach wysoko w hierarchii, doskonalą się bardziej wszechstronnie. Taki rozwój poszerza horyzonty i daje rozległe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Ucząc się ciągle czegoś nowego, mamy poczucie satysfakcji i prawdziwego rozwoju w różnych kierunkach. Wbrew pozorom nie jest to rzadki typ kariery. Współczesność często wymusza przebranżowienie się i spróbowanie czegoś nowego.
Przeczytaj również: Jak się skupić? 5 skutecznych sposobów na koncentrację
Różne możliwości rozwoju pracownika
Dbając o swój rozwój zawodowy, możemy skorzystać z różnych rozwiązań, które pomogą nam go osiągnąć. Oczywiście sposobów na wspomaganie kariery jest bardzo wiele. Niektóre z nich to:
- czytanie literatury fachowej,
- korzystanie z kursów stacjonarnych,
- korzystanie z kursów online,
- spotkania z psychologiem – warsztaty i treningi,
- czytanie literatury na temat samorozwoju,
- tworzenie portfolio,
- oglądanie specjalistycznych filmów,
- rozwój umiejętności, których jeszcze nie posiadamy,
- webinary,
- konferencje branżowe,
- studia podyplomowe.
Rola pracodawcy w rozwoju zawodowym
Wiele zależy od pracownika i jego podejścia do rozwoju zawodowego, jednak rola pracodawcy również jest ogromna. Firmy zapewniające szkolenia sprawiają, że ich pracownicy są nie tylko lepiej wykształceni, ale również bardziej zadowoleni i oddani pracodawcy. Dbałość o zatrudnionych jest bardzo istotna, szczególnie teraz, gdy o dobrego specjalistę jest coraz trudniej. Jako pracownicy powinniśmy korzystać z tego, co firma proponuje, ponieważ bez naszego zaangażowania staniemy w miejscu na naszej ścieżce kariery.
Czy warto się rozwijać?
Z całą pewnością warto się rozwijać. Dzisiaj coraz więcej firm zwraca uwagę na całokształt pracownika i proces jego rozwoju. Chętnie współpracuje się z osobami rozwijającymi się poza firmą, dbającymi o zwiększanie swoich kompetencji. Pracownik, który nie czeka na szkolenie w firmie, ale samodzielnie do niego dąży, jest na wagę złota. Łatwo dzisiaj stracić pracę, trudniej ją zdobyć. Dzięki rozwojowi zawodowemu dajemy sobie szansę na lepszą ofertę zatrudnienia.
Autor tekstu: Anna Biolik