Każdy język na świecie ma swoje własne, nieformalne i używane w specjalnych środowiskach wyrazy lub sformułowania, które obcokrajowiec chcący nauczyć się np. polskiego, nigdy ich nie pozna z książek lub słowników. Jak zrozumieć slang i efektywnie wykorzystywać go w pracy lub życiu prywatnym? Tego się dowiesz w tym artykule!
Czym jest slang?
Slang to sposób komunikacji pomiędzy członkami danej grup, których członkostwo jest silnie uzależnione od:
- wieku,
- miejsca urodzenia,
- zainteresowań,
- przynależności religijnych lub narodowych.
Slang jest rodzajem języka potocznego, więc wykracza on poza standardowe normy językowe, przez co może być trudny do zrozumienia dla osób nieprzynależących do danego środowiska.
Najpopularniejsze rodzaje slangu
Slang, poprzez swoją specyficzność oraz zamkniętość dla ogółu, powoduje większą integralność wśród ich użytkowników. Jednakże, mimo swojej dziwaczności, istnieją środowiska, które są na tyle duże, że przenikają one do mainstreamu.
Do najpopularniejszych slangów należą:
- slang młodzieżowy – dynamiczny oraz ciągle się zmieniający, używany głównie przez młodzież chodzącą do szkoły (przykłady: rel, sigma, ratio),
- slang gamerski – stworzony przez osoby, które kochają grać w gry komputerowe (przykłady: noob, bug, fps),
- slang więzienny – inaczej znany też jako grypsera (przykłady: git, amerykanka, bajera),
- slang studencki – słownictwo używane głównie przez studentów, ale też przez wykładowców (przykłady: okienko, kwadrans akademicki, repeta).
Przeczytaj również: Pozycjonowanie za granicą – jak zaistnieć na rynku zagranicznym?
Slang młodzieżowy – ciekawy przypadek
Mimo że każdy slang ewoluuje (przestarzałe wyrazy znikają a nowe powstają), to w przypadku slangu młodzieżowego, kiedy chodzi o szybkość rozwoju wyrazów i sformułowań – nie ma on sobie równych. Z powodu jego dziwacznej natury powstało coś takiego jak „młodzieżowe słowo roku”, czyli najbardziej popularna i używana fraza, wśród młodzieży, w danym roku. Głosować można na stronie https://msr.pwn.pl/ (kolejna edycja odbędzie się pod koniec bieżącego roku). W poprzednich latach wygrywały takie wyrazy jak: rel, essa, śpiulkolot, alternatywka, dzban, xD, sztos.
Cechy charakterystyczne slangowego języka
Slang cechuje się wieloma charakterystycznymi elementami, wśród których warto wymienić:
- kreatywność – slang często wykorzystuje kreatywne i nowe znaczenia lub modyfikacje istniejących słów, aby wyrazić określone pomysły lub emocje,
- elastyczność – slang jest elastyczny i podlega szybkim zmianom, aby odzwierciedlić aktualne trendy i wydarzenia społeczne,
- grupowa identyfikacja – używanie slangowych terminów pomaga budować więzi wewnątrz grupy i odróżniać ją od innych,
- ekspresywność – slang często jest bardziej ekspresywny i emocjonalny niż standardowy język, co pozwala wyrazić bardziej złożone uczucia i myśli.
Słowniczek każdego początkującego użytkownika slangu
Slang młodzieżowy rozwija się w zaskakującym tempie, więc jest to bardzo możliwe, że wyrazy, które są dzisiaj slangiem, w przyszłości staną się pełnoprawnymi pod względem gramatycznym oraz językowym słowami. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wyrazy oraz ich znaczenie:
- XD – reakcja na coś śmiesznego,
- normik – człowiek nudny, niekonformistyczny,
- rel – z angielskiego ‘relatable’, zwrot używamy, gdy z czymś się zgadzamy,
- flex – określenie czynności lub zachowania mającego na celu pokazanie swojego bogactwa, wiedzy lub umiejętności,
- goat – skrót od ‘greatest of all time’, używane do opisania kogoś, kto jest uważany za najlepszego wszech czasów,
- fomo – skrót od ‘fear of missing out’, oznacza lęk przed tym, że przegapimy coś ważnego lub zabawnego,
- slay – używane, aby opisać kogoś, kto wykonał jakąś akcję, czynność niesamowicie.
Slang – podsumowanie
Slang to fascynujący świat językowych innowacji i kreatywności, który ciągle ewoluuje wraz z kulturą i społeczeństwem. Zwłaszcza slang młodzieżowy jest niezwykle dynamiczny i pełen niespodzianek. Zagłębiając się w świat slangu, możemy lepiej zrozumieć nie tylko język, ale także ludzi i społeczeństwo, w którym żyjemy.
Autor tekstu: Dawid Dewalski