Komputer jest dziś głównym narzędziem pracy w większości firm. Wiele osób spędza przy nim, wykonując swoje zawodowe obowiązki, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jak zatem powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze? Zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym nawet wielogodzinna praca nie będzie już wiązała się z dyskomfortem.

Biurko i fotel są ważnymi elementami stanowiska pracy przy komputerze

Wygodne, duże biurko to podstawa. Stanowisko pracy powinno być przygotowane w taki sposób, aby wszystkie urządzenia, jakich używamy do pracy, a więc przede wszystkim klawiatura i myszka, były na wyciągnięcie ręki. Ważne również, aby wysokość biurka pozwalała na siedzenie w swobodnej pozycji, z zachowaniem podczas pracy przy komputerze między ramieniem a przedramieniem kąta prostego. Należy także zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni na stanowisko pracy, dojście do tego stanowiska oraz na odpowiednią ilość miejsca pod biurkiem, zapewniającą przyjmowanie wygodnej pozycji nóg.

Przeczytaj również: Zdalny copywriter – jak znaleźć klientów?

Fotel jest nie mniej ważny od biurka. Możliwość regulacji wysokości to tylko część pożądanych właściwości, powinien on bowiem być również stabilny, a jego wielkość powinna gwarantować wygodne siedzenie i swobodną postawę ciała. Siedzenie i oparcie muszą również być odpowiednio wyprofilowane, stosownie do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Oprócz fotela warto mieć również podnóżek. Zmniejsza on napięcie w dolnych kończynach oraz poprawia krążenie.

Tylko właściwe połączenie tych mebli pozwoli na stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy.

Monitor i jego ustawienia w naszym stanowisku pracy przy komputerze

Przede wszystkim monitor powinien mieć matowy ekran i być usytuowany bokiem do okna lub silnego źródła światła, aby zapobiegać odbiciom refleksów świetlnych. Zalecana jest funkcja pivot, czyli możliwość obrotu płaszczyzny ekranu o 90° w prawo.

Warto też zwrócić uwagę na szereg funkcji, które mają za zadanie redukcję powszechnej bolączki pracujących w biurze, czyli zmęczenia oczu. Możesz na przykład dokonać regulacji jasności ekranu. Zbyt jasny ekran jest główną przyczyną zmęczenia oczu. Z drugiej strony, jeśli obraz jest zbyt ciemny, to także utrudnia oglądanie i również powoduje zmęczenie wzroku (konieczność wytężania wzroku). Również niebieskie światło ma negatywny wpływ na nasze oczy. Dobrze jest zdecydować się na ekran z obniżonym poziomem emisji koloru niebieskiego.

Oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze

W ciągu dnia powinieneś jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla naszego wzroku i naturalnie pobudzają nasz organizm do pracy. Oczywiście najlepszym rodzajem światła będzie zawsze to naturalne. Jednak nie zawsze jego pełne wykorzystanie jest możliwe, chociażby w okresach jesienno-zimowych czy przy brzydkiej pogodzie.

Po południu i wieczorem korzystamy, oczywiście, z odpowiedniego światła sztucznego przy stanowisku pracy przy komputerze, na które powinno składać się oświetlenie główne oraz oświetlenie miejscowe, czyli małe lampki biurkowe, których postawienie na każdym biurku jest bardzo wskazane. Lampka taka musi być ustawiona w taki sposób, żeby światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło pracownika w oczy, na przykład z boku osoby pracującej.

Organizacja przestrzeni stanowiska pracy przy komputerze

Ważne jest, abyś mógł bez niepotrzebnych przeszkód wykonywać swoje obowiązki. Zatem, jak powinno wyglądać prawidłowe stanowisko komputerowe? Niech wszystkie przedmioty, które są Tobie niezbędne, znajdują się – o ile to możliwe – w zasięgu ręki. Organizacja stanowiska pracy przy komputerze wymaga zapewnienia sobie odpowiedniej przestrzeni roboczej. Blat biurka powinien być na tyle duży, by zmieścił wszystko, co będziesz potrzebować.

 

Jakość powietrza i temperatura wokół stanowiska pracy przy komputerze

Podwyższony poziom dwutlenku węgla w mniejszych ilościach obniża sprawność umysłową i pogarsza proces oddychania, przez co obniża sprawność procesów życiowych. Natomiast podwyższone stężenie na wyższym poziomie może powodować częstsze bóle głowy, zmęczenie, alergie, zwiększoną podatność na choroby, podrażnienia i zapalenia górnych dróg oddechowych, większą zapadalność na choroby nowotworowe. Warto jest zaopatrzyć się w urządzenie monitorujące parametry powietrza i pamiętać o dobrej jego cyrkulacji.

Odpowiednia temperatura, w zależności od pory roku, ma również kluczowe znaczenie. Zimą często mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń. W zbyt wysokiej temperaturze pracuje się jednak gorzej, trudniej się skupić i łatwiej o ból głowy. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – to szczególnie ważne, jeśli nie ma w nich klimatyzacji.

Stanowisko pracy przy komputerze podsumowanie

Pamiętaj, że taki podstawowy komfort, na który składają się wyżej omówione kwestie, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności w pracy. Nierzadko spędzasz przy stanowisku dobre kilka godzin. W końcu fakt, że Twój fajrant kończy się w każdy poniedziałek, nie oznacza, że masz się niepotrzebnie przemęczać przez kilka kolejnych dni w tygodniu, prawda?

Autor tekstu: Michał Böttcher

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *