Jeżeli podczas szukania odpowiedniego dla siebie kierunku studiów zainteresowało Cię kilka opcji, być może studiowanie dwóch kierunków jednocześnie jest właśnie dla Ciebie. Takie rozwiązanie może rodzić wiele pytań. Jeśli szukasz odpowiedzi, zgromadziliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Czy da się studiować dwa kierunki naraz?

Zastanawiasz się, czy studiowanie dwóch kierunków naraz jest możliwe? Odpowiedź brzmi: tak! Jest kilka możliwości. Jedna z nich to studiowanie dziennie, a drugiego kierunku zaocznie – łatwiej wtedy pogodzić plany zajęć. Jest też możliwość wybrania drugich studiów całkowicie online. Najtrudniejszą opcją jest studiowanie dzienne dwóch kierunków, wtedy warunki trzeba ustalić z uczelnią i najlepiej dopasować indywidualny tryb nauczania. Niektóre uczelnie proponują również opcję studiów międzywydziałowych, dzięki którym można wybrać interesujące nas przedmioty w obrębie różnych wydziałów uczelni. Jest to dobra opcja, jeśli interesuje nas kilka kierunków.

Czy przyniesie to korzyści twojej karierze?

Zdobycie wyższego wykształcenia może znacznie ułatwić znalezienie upragnionej pracy, jednak nie każdy pracodawca wymaga wykształcenia kierunkowego. Dużo ważniejsze mogą się okazać konkretne umiejętności. Zastanów się, czy zamiast drugiego kierunku nie lepiej zdecydować się na kurs, praktyki zawodowe lub staż, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie.

Jakie mogą być korzyści ze studiowania dwóch kierunków?

Podjęcie dwóch kierunków studiów jednocześnie może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza jeśli są one ze sobą powiązane lub uzupełniają się nawzajem. Oto kilka potencjalnych korzyści:

  • rozwijanie umiejętności organizacyjnych
  • satysfakcja z rozwoju i samorealizacji
  • możliwość zdobywania wiedzy w różnych dziedzinach
  • zwiększenie elastyczności i łatwość w dostosowaniu się do zmiany
  • możliwość zdobycia nowych znajomości
  • zwiększenie szans na rynku pracy.

Dodatkowy kierunek może stanowić zabezpieczenie w sytuacji, gdy Twój pierwszy wybór zawiedzie. W takim przypadku nie pozostaniesz z niczym, a wcześniejsze wysiłki i poświęcony czas nie pójdą na marne.

Przeczytaj również: Czy warto iść na studia? Najważniejsze plusy i minusy studiowania

Czy studiowanie na dwóch kierunkach jest dla ciebie?

Jeśli jednak posiadasz wystarczającą determinację i nauka daje Ci satysfakcję, warto spróbować. Pamiętaj jednak, że studiowanie dwóch kierunków jest bardzo wymagające i może kosztować sporo zaangażowania oraz dużych umiejętności organizacyjnych. Spora ilość zajęć oraz materiałów do nauki to trudności, którym trzeba będzie sprostać. Warto również pamiętać, że równoczesne podjęcie dwóch kierunków może wpływać na poziom stresu i życie osobiste. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy jesteś gotowy na taki wybór i czy przyniesie on korzyści zgodne z Twoimi celami zawodowymi i osobistymi. Jeżeli czujesz, że mogłoby to przerosnąć Twoje możliwości, istnieje ryzyko, że ostatecznie nie ukończysz żadnego z obu kierunków i stracisz chęć do podjęcia kolejnej próby.

Autor tekstu: Marta Lipińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *