Syndrom oszusta dopadł też Ciebie? - PisanieTekstu

Twój wewnętrzny krytyk podpowiada Ci, że się do tego nie nadajesz? Że jesteś słaby? Mówi: „uważaj, prędzej czy później ktoś odkryje, że to wszystko jest nieprawdą”? Prześladuje Cię myśl, że jesteś niewystarczająco dobry w tym co robisz? Myślisz, że Twoje osiągnięcia to kwestia szczęścia lub przypadku? Koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na syndrom oszusta! Badania wskazują, że dotyka on aż 70% ludzi.

Impostor syndrome, czyli co?

Syndrom oszusta, z ang. Impostor syndrome, to zjawisko psychologiczne polegające na braku wiary we własne możliwości. Osoba z tą przypadłością nie widzi swoich osiągnięć, pomimo twardych dowodów potwierdzających ich istnienie. Swoje sukcesy przypisuje szczęściu lub przypadkowi. Taka osoba jest przekonana o swojej niekompetencji, zaczyna sama czuć się oszustem i boi się zdemaskowania.

Syndrom oszusta siedzi w Twojej głowie

Nie chodzi tu wcale o faktyczne oszustwo, ale o doświadczenia wewnątrzpsychiczne, czyli postrzeganie siebie i swojej wartości. Osoba cierpiąca na syndrom oszusta doświadcza wewnętrznego rozdarcia, bo z jednej strony bardzo jej zależy na osiągnięciu czegoś i pochwale, z drugiej strony nie wierzy w swoje możliwości, umniejsza swoim sukcesom i nie potrafi przyjmować komplementów. Czuje się niekompetentna, niegodna, niewystarczająca.

Do głównych cech osób obciążonych syndromem oszusta należą:

 • perfekcjonizm
 • autokrytyka
 • niska samoocena
 • brak pewności siebie
 • skłonności depresyjne
 • zaburzenia lękowe
 • neurotyzm.

Skąd się bierze syndrom oszusta?

Najczęstszą przyczyną jego występowania jest wychowanie, w którym dużą wagę przywiązuje się do osiągania wysokich wyników, a co za tym idzie nie docenia mniejszych sukcesów. Taka osoba ma bardzo wygórowane cele, wciąż chce więcej i lepiej. Nie docenia przy tym dotychczasowych osiągnięć.

Przypadłość ta często dotyczy osób, które w dzieciństwie uchodziły za utalentowane i otrzymywały same dobre oceny, za co były podziwiane i chwalone. Taka osoba dostaje sygnał, że musi być perfekcyjna, aby zasłużyć np. na podziw, uwagę, awans czy nawet miłość. Kiedy w dorosłym życiu nie uda jej się czegoś zrobić perfekcyjnie, ogarnia ją poczucie niekompetencji.

Przeczytaj także: Portfolio copywritera – jak je przygotować?

Chociaż dotyczy obu płci, to istnieją przesłanki wskazujące, że w większości przypadków dotyka jednak kobiet. Przypisuje się to kulturowej roli kobiety i niesprawiedliwości płci, w której kobiety wciąż muszą udowadniać swoją wartość.

Co ciekawe, na syndrom oszusta często cierpią osoby piastujące wysokie stanowiska.

Zwalcz swojego impostora

Syndrom oszusta negatywnie wpływa na samopoczucie i skuteczność w działaniu, dlatego warto z nim walczyć. Rozwiązaniem jest praca nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Jak to zrobić:

 • spójrz na dowody: jeśli te wskazują na to, że dobrze wykonujesz swoją pracę – uwierz w to;
 • doceniaj małe i duże sukcesy – świętuj je;
 • ustal sobie realne cele i czas pracy;
 • nie martw się o to, co myślą inni;
 • pamiętaj, że wiele osób tak się czuje.

Sięgnij także po ćwiczenia mające na celu poprawę swojej samooceny np. zapytaj swoich współpracowników (wystarczą 2-3 osoby) co robisz dobrze? Albo za co można Cię cenić? Zdziwisz się, ile pozytywów usłyszysz.

Jeśli samodzielne próby nie odnoszą skutków, warto sięgnąć po profesjonalną metodę pracy z syndromem oszusta i udać się do specjalisty – na rozmowę z psychologiem lub psychoterapeutą.

Autor tekstu: Iwona Kramarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *