User Generated Content – pod tą tajemniczą nazwą kryją się treści tworzone przez odbiorców. Dobrze, aby to był jeden z aspektów prowadzenia strategii marketingowej. Zawartość pojawiająca się w Internecie stworzona przez autentycznego użytkownika charakteryzuje się niesfałszowanym obrazem. W sposób wiarygodny trafia do potencjalnego odbiorcy, nabywcy.

Co zatem zaliczymy do treści UGC ?

User Generated Content to zawartość stworzona przez realnego użytkownika, a nie przez osobę profesjonalnie zajmująca się  marketingiem czy dziennikarstwem. Dla bardziej przejrzystego obrazu prezentuję kilka przykładów:

  • rozmowy, komentarze pod artykułem,
  • recenzje, opiniowanie danego produktu, także na stronach typu Booking, Google itp.,
  • stanowisko odbiorców opisane na prowadzonych przez nich bloga,
  • przejaw aktywności w social mediach, czyli posty użytkowników, memy, zdjęcia czy przedstawienie  innego wariantu reklamy, tekstu, forma parodii,
  • zestawienia produktów, porównanie, czasem ich testy.

User generated content – czy to bułka z masłem?

Producenci nieraz stają na głowie, żeby zachęcić swoich użytkowników do odnalezienia w sobie pomysłowości. Zachęcają do tego konkursy z nagrodami czy angażowanie  użytkowników do działania z danym przedmiotem. To z kolei zaowocuje filmikami, które podniosą sprzedaż. Firmy nie poprzestają na wchodzeniu w interakcję z osobami zainteresowanymi danymi produktami, przez odniesienie się do komentarzy czy ich opinii. Inspirują, aby użytkownicy opublikowali np. zdjęcie z danym towarem i dodatkowo opatrzyli danym hasztagiem.

Korzyści wynikające z user generated content

User Generated Content  to przede wszystkim niedrogi marketing. Wymogi, jakie nam więc stawia to zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu, przy niskim nakładzie finansowym. Publikowane treści użytkowników stają się widoczne w sieci dla ich znajomych w danym medium; Facebook, Instagram czy inne. W szybki sposób powiększa się zasięg, a wokół danej marki buduje się społeczność.

Wpisy, opinie polepszają pozycje strony w wyszukiwarce internetowej, a treści stają się ciekawsze dla algorytmów. W obecnym czasie potencjalny klient dużą uwagę zwraca na opinię zamieszczone w Internecie.

Istotną korzyścią przemawiającą za prowadzeniem UGC jest budowanie pozytywnego wizerunku marki przez stosowanie naturalnej, wiarygodnej treści.

Czy trzymać  rękę na pulsie?

Ważna obserwacja komentarzy, dyskusji zbudowanych wokół konkretnego tematu stanowi zatem rewelacyjne źródło pomysłów do stworzenia kolejnych treści. Pomoże również szybko zareagować w przypadku nieuczciwego działania konkurencji, robotów czy hakerów. Sprawnie zweryfikujesz link, który prowadzi do innych stron czy komentarze niezwiązane tematycznie ze stroną. Nie bój się negatywnych komentarzy, opinii. Mediacja wpływa pozytywnie na wizerunek firmy.

Przy wykorzystaniu treści stworzonych przez użytkowników ważne jest działanie z zachowaniem obowiązujących przepisów dotyczących praw autorskich.

Podsumowując, pomimo pojawiających się możliwych zagrożeń przy stosowaniu UGC, korzyści są jednak istotne. Podniesienie pozycji w wyszukiwarce internetowej oraz zrzeszenie wokół siebie wiernych odbiorców jest bez wątpienia warte poświęconego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *