5 nieoczywistych pomysłów na wakacje w Europie - PisanieTekstu

Wakacyjny wypoczynek planujemy zazwyczaj w sposób przemyślany, w końcu dla większości z nas to zaledwie dwa tygodnie w roku. Stajemy wówczas przed klasycznym wyborem – odpoczynek nad morzem czy w górach? A może wycieczka objazdowa? Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że dobrym pomysłem na ciekawie spędzone wakacje w Europie może okazać się podróż do miejsc nieoczywistych i mniej znanych.

Wakacje w Europie nieszablonowo 

Wybierając kraje takie jak Grecja, Chorwacja czy Hiszpania jako kierunki podróży, godzimy się świadomie na pewne rzeczy. Po pierwsze, wysokie temperatury i upały, które dla mieszkańca strefy o klimacie umiarkowanym mogą być trudne do zniesienia. Szczególnie, jeśli mamy w planach wycieczkę objazdową i czeka nas kilka dni zwiedzania Krety czy Andaluzji. Ponadto popularność tych miejsc zdecydowanie przemawia przeciwko nim. Musimy zatem nastawić się na tłumy turystów i brak możliwości odpoczynku w ciszy i spokoju.

Poniższe propozycje to rozwiązanie wszelkich mankamentów podróży do krajów popularnych. Jeśli interesują Cię nieoczywiste, mało znane miejsca i czujesz, że Europa ma do zaproponowania więcej niż gorące klimaty krajów śródziemnomorskich, z pewnością znajdziesz na poniższej liście coś dla siebie.

1. Nieoczywiste uroki Macedonii

Wydaje się, że Macedonia to kraj zupełnie nieznany polskim turystom i pomijany przy planowaniu wakacji w Europie. Wielka szkoda, bo 80% jej powierzchni zajmują przepiękne górskie szlaki, z zapierającymi dech w piersiach widokami. Warto odwiedzić stolicę kraju Skopje – miasto inne niż wszystkie z ciekawą architekturą i atrakcjami, jak Twierdza Kale czy kolejka gondolowa na Górę Vodno. Niedaleko od Skopje czekają na nas uroki kanionu Matka i jeziora Kozjak, obowiązkowym punktem jest też Jezioro Ochrydzkie. Dla miłośników miejskich wycieczek dobrym wyborem będą otoczone górami miejscowości Kratovo, Vevchani lub Kruszewo. Z kolei trekkingowcy polubią szlaki Parku Narodowego Mavrovo oraz przypominające nasze Bieszczady Góry Osogovo.

2. Wakacje w północnej Europie – czemu nie?

Norwegia latem jest chyba jeszcze piękniejsza niż zimą. Nikomu nie trzeba wspominać chociażby o norweskich fiordach. Na początek odwiedzić można fiord Geiranger. Prowadzi do niego ekstremalna, pełna fantastycznych widoków Droga Trolli, a już sama jej nazwa jest wystarczająco zachęcająca. A skoro o trollach mowa, będąc w Norwegii nie można nie stanąć na Języku Trolla – półce skalnej zawieszonej 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Zaś w samym centrum krainy fiordów w miejscowości Flam można wybrać się w trasę malowniczą kolejką Flamsbana, która na dystansie 20 kilometrów przejeżdża przez 20 tuneli i gwarantuje niesamowite widoki.

3. Kraina zamków – Luksemburg

To maleńkie państwo to prawdziwy raj dla miłośników historii i zwiedzania starych murów europejskich zamków. Zdecydowanie trzeba odwiedzić Dolinę Siedmiu Zamków, czyli skupisko fortyfikacji w dolinie rzeki Eisch, z których każda ma niezaprzeczalną wartość historyczną. Szczególnie warto zobaczyć Stary i Nowy Zamek Ansembourg oraz Zamek Hollenfels, jeśli oczywiście nie wszystkie z siedmiu zamków. Ponadto w planie podróży na pewno nie może zabraknąć Zamku Beaufort (zwiedzić trzeba zarówno jego część średniowieczną, jak i renesansową) oraz rozległych, przepięknych zamków Vianden i Boursheid z XI w.

4. Malownicze wyspy Estonii

W skład tego kraju wchodzi ok. 1500 w większości niezamieszkanych wysp i wysepek, a każda z nich to osobna historia do opowiedzenia i oczywiście zobaczenia. To bardzo nieoczywisty pomysł na wakacje w Europie, dlatego nie uświadczymy tam tłumów turystów, co wraz z piękną naturą dookoła nas pozwoli spokojnie wypocząć. Na największej wyspie Saremie (tzw. „małej Estonii”) można spędzić kilka dni, odwiedzić malownicze uzdrowisko Kuresaaree, kratery po uderzeniu meteorytów w Kaali lub wybrać się w trasę pieszym szlakiem wodnym. Podziwianie niezaprzeczalnych uroków estońskiej przyrody jest możliwe na wyspach Prangli, Naissaar lub Abruka.  Z kolei wycieczka na wyspę Muhu będzie idealną opcją, jeśli chcemy poznać trochę historii i pozwiedzać.

Dokąd jeszcze na wakacje w Europie?

Powyższe propozycje naturalnie nie wyczerpują listy nieoczywistych pomysłów na europejskie wakacje. Zainteresowani tematem powinni wziąć pod uwagę jeszcze takie kraje, jak Bośnia i Hercegowina, Andora czy nawet Finlandia. Również Szkocja i Walia to niezwykle ciekawe kierunki wakacyjnych podróży, jeśli możemy pogodzić się z ich raczej ponurym deszczowym klimatem. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

Wakacje w Europie nieszablonowo – warto!

Zgłębiając ten temat, można odnieść wrażenie, że jako Europejczycy nie jesteśmy w większości świadomi, jak wiele nasz kontynent ma do zaoferowania. Kraje basenu Morza Śródziemnego to nie jedyne miejsca bogate w interesujące zabytki, słoneczne plaże i piękną florę i faunę. Europa to kontynent niesamowicie zróżnicowany pod każdym względem, więc nawet najbardziej wymagający podróżnicy znajdą tu coś dla siebie.

Autor tekstu: Anna Pieczyrak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *