Warto czytać książki i sięgać po takie, które nas interesują. Dobrze jest wykorzystać wolny czas na przeczytanie książki, jeżeli nie mamy nic innego do zrobienia. Czytanie daje dużo pozytywnych korzyści. A jakie konkretnie? Przekonajmy się!

Poprawa pamięci, koncentracji i wyobraźni

Czytanie korzystnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację, ponieważ mózg jest stymulowany, a neurony są zmuszane do pracy. Poprzez czytanie bardzo dobrze rozwija się wyobraźnia i zmusza nas ono do myślenia. Czytając książkę na wybrany temat, w mózgu tworzy się obraz, który widzimy przed oczami.

Rozwój języka i umiejętności pisarskich

Czytanie sprawia, że lepiej się rozwijamy i dysponujemy większym zasobem słów, więcej wiemy na temat, który opisuje książka. W kontaktach społecznych jesteśmy lepszymi rozmówcami, mamy więcej tematów do rozmowy, a także łatwiej nam napisać artykuł, czy choćby zdanie. Posiadamy umiejętność dobrego i łatwego pisania, bez popełniania błędów.

Uwalnia od stresu i odpręża

Warto czytać takie książki, które nas interesują, ciekawią, ponieważ badania naukowe dowiodły, że czytanie jest dobre na stres i odprężenie. Człowiek zapomina o codziennych problemach, zmartwieniach i ucieka od codzienności, gdy tylko wtapia się w ulubioną lekturę.

Jesteśmy inteligentni

Jeżeli czytamy dużo, to mamy większy zasób słów, znamy więcej wyrazów, więcej rozumiemy, nasz mózg pochłania bardzo dużo różnych informacji, które zapamiętujemy. Dzięki czytaniu stajemy się mądrzejsi, mamy wyższe IQ. Czytanie jest podobne do nauki języka obcego, gry na instrumencie czy rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek.

Przeczytaj także: Jak prowadzić blog firmowy i czy w ogóle warto to robić?

Zapobiega chorobie Alzheimera i demencji

Zostało potwierdzone, że codzienne czytanie książek motywuje mózg do pracy oraz zmusza do pracy szare komórki, dzięki którym mamy lepszą pamięć, spowalniany jest proces demencji i postęp choroby Alzheimera.

Czytanie uczy cierpliwości

Czytając książkę dowiadujemy się wielu przydatnych informacji, a chcąc dowiedzieć się tego, co wydarzy się dalej, chcielibyśmy jak najszybciej czytać stronę za stroną – uczy nas to cierpliwości.

Dlaczego warto czytać książki – podsumowanie

Każdy wie, że czytać warto. Dowiedzieliśmy się już, jakie są dobre strony czytania książek. Czytanie jest dobre na pamięć, koncentrację, wyobraźnię i dzięki niemu posiadamy większy zasób słów. Po prostu uczy nas bycia lepszymi ludźmi. Nic nie tracimy na czytaniu książek, a dużo zyskujemy. Ułatwia nam to życie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od tego, ile masz lat, sięgnij po ulubioną książkę, zacznij czytać, a nawet jak nie lubisz tego robić, to spróbuj zmusić się do czytania, ponieważ naprawdę warto – Twój mózg Ci za to podziękuje.

Autor tekstu: Aleksandra Tkocz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *