Codziennie znajdujemy się w sytuacjach wymagających skupienia. Jednak nie zawsze przychodzi nam to z łatwością. Poniższy artykuł przedstawia 8 sposobów na koncentrację.

1. Jak się skupić ‒ zacznij od wysypiania się

Nieprzespane noce są najczęściej konsekwencją napiętego grafiku. Nierzadko okazuje się, że takie działanie jest niekorzystne dla wydajności organizmu. Zastępowanie snu kawą również nie polepszy sytuacji, gdyż i tak następnego dnia jesteśmy rozkojarzeni. Wykorzystanie nocy na sen trwający co najmniej 5 godzin, umożliwi maksymalne wykorzystanie sprawności umysłowej.

2. Pij wodę ‒ usprawnisz swoje myślenie

Często ospałość i ból głowy sygnalizują odwodnienie organizmu. Ważne jest więc regularne nawadnianie. Wystarczy zaszczepić w sobie nawyk picia wody. Aby twoje ciało działało sprawnie, najlepszym wyborem będzie mineralna woda niegazowana. Optymalna ilość wody wynosi 2 litry dziennie.

3. Wyeliminuj rozpraszacze, by skupić uwagę na wykonywanej czynności

Podczas pracy czy nauki niezbędne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. Najłatwiej zminimalizować źródło wszelkich rozpraszaczy. Przede wszystkim należy wyłączyć telewizor i radio, a pracując na komputerze nie włączać muzyki i nie rozmawiać na portalach społecznościowych, a przede wszystkim nie grać w tym samym czasie w gry komputerowe.

Przeczytaj również: Co to jest guest blogging i czy warto z niego korzystać?

Niezbędne jest poproszenie domowników o zachowanie ciszy, a jeśli to niemożliwe, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w zatyczki do uszu albo słuchawki wygłuszające. Oprócz rozpraszaczy dźwiękowych dużym problemem mogą okazać się bodźce wzrokowe np. wzorzyste kolory w otoczeniu albo chociażby ruch uliczny. Trzeba wybierać takie pomieszczenia, gdzie nic nas nie będzie dekoncentrowało lub dostosować je do naszych potrzeb.

4. Ruch na świeżym powietrzu poprawia myślenie

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga uzyskać szczupłą sylwetkę, ale także wywiera ogromny wpływ na ogólną sprawność organizmu. Podczas treningu szczególnie dbamy o nasze zdrowie psychiczne. Dodatkowo, jeśli wybieramy ćwiczenia na świeżym powietrzu, dotleniamy umysł, a przez to poprawiamy myślenie. Jeśli nie masz chęci na odwiedzanie siłowni czy klubu fitness, wystarczy wyjść z domu i wybrać się na dłuższy spacer.

5. Starannie zaplanuj swoją pracę, by wykonać wszystkie zadania

Podczas nauki łatwo się zniechęcić, ponieważ wielość przedmiotów może wprowadzić chaos i przeciążenie umysłu. Podobnie dzieje się gdy w pracy mamy kilka zadań do wykonania w krótkim czasie. Sposobem na poradzenie sobie z problemem w skoncentrowaniu się na danym temacie jest plan działań. Dzięki niemu zrealizujesz punkt po punkcie pracę lub naukę. Zyskasz czas i motywację utraconą podczas nieskoordynowanej pracy.

Powyżej przedstawione pomysły są łatwym i sprawdzonym sposobem na zaburzenia koncentracji. Na pewno przydadzą się podczas codziennej nauki w szkole, w domu czy na studiach, a także pomogą w sprawny sposób wykonywać obowiązki w pracy. Twój organizm będzie wdzięczny, jeśli skorzystasz z tych rad.

Autor tekstu: Anna Bigos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *