W dzisiejszym cyfrowym świecie prowadzenie strony internetowej czy bloga stało się prostsze i bardziej dostępne, ponieważ nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności z zakresu programowania. Dzięki systemom zarządzania treścią, zwanym CMS (Content Management System), możliwe jest łatwe tworzenie i sterowanie treściami online. Czym dokładniej jest CMS i jakie są najpopularniejsze opcje tych systemów?

Czym są systemy CMS?

Systemy zarządzania treścią (CMS) to oprogramowanie umożliwiające tworzenie, publikowanie, edytowanie i zarządzanie treściami na stronach internetowych. Korzystając z nich, nie trzeba znać zaawansowanych technologii kodowania, ponieważ ich intuicyjna obsługa sprawia, że każdy użytkownik poradzi sobie z ich obsługą. CMS jest niezwykle przydatny do administracji portali wymagających częstej aktualizacji. Przy ich pomocy można szybko zmodyfikować ofertę lub przygotować wpis na bloga.

Najpopularniejsze systemy CMS

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele systemów zarządzania treścią, ale kilka z nich wyróżnia się szczególną popularnością ze względu na swoją wszechstronność, dostępność i funkcjonalność.

WordPress: król blogowania

To najpopularniejszy CMS na świecie, bowiem stanowił ponad 40% wszystkich witryn internetowych. Prosta instalacja, ogromna społeczność użytkowników oraz duża liczba dostępnych wtyczek i motywów sprawiają, że jest to doskonały wybór dla blogerów i małych firm. Ponadto system ten stale się rozwija, co czyni go elastycznym rozwiązaniem dla różnego rodzaju stron, np. sklepów internetowych, których prowadzenie umożliwia wtyczka WooCommerce.

Joomla: potężne narzędzie dla zaawansowanych użytkowników

Joomla jest systemem popularnym wśród bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest elastyczna pod kątem projektowania, a dzięki obsłudze konceptu mulitisite, może zarządzać wieloma stronami z jednej instalacji. Joomla dzięki możliwości sterowania forami dyskusyjnymi oraz galeriami zdjęć świetnie nadaje się do tworzenia stron społecznościowych, sklepów internetowych i aplikacji biznesowych. Ponadto wbudowane narzędzia do obsługi wielu języków ułatwiają tworzenie witryn dla różnych rynków.

Drupal: dla dużych i skomplikowanych projektów

Ten system jest w szczególności polecany dla dużych witryn korporacyjnych, portali społecznościowych czy aplikacji internetowych, które wymagają wysokiej wydajności, czyli obsługi dużej ilości danych i ruchu internetowego.

Magento: idealne dla sklepów online

Jest to potężne narzędzie e-commerce, które oferuje rozbudowane funkcje, takie jak zarządzanie produktami, zamówieniami i płatnościami online, dzięki czemu stanowi świetne rozwiązanie dla handlowców, którzy chcą stworzyć i zarządzać sklepami internetowymi. Dodatkowym atutem systemu jest możliwość obsługi wielu sklepów z jednego panelu administracyjnego.

Wybieranie najlepszego systemu CMS dla siebie

Bez względu na to, czy jesteś blogerem, przedsiębiorcą, czy programistą istnieje odpowiednie narzędzie, które ułatwi Ci zarządzanie treściami online. Jednak, jak widać, różnorodność systemów sprawia, że przed wyborem odpowiedniego CMS należy rozważyć kilka kluczowych kwestii:

  • cel strony – określ, do czego będzie służyła Twoja strona,
  • poziom umiejętności – zastanów się, ile masz doświadczenia w obszarze tworzenia stron internetowych,
  • rozszerzenia i motywy – sprawdź, jakie wtyczki i rozszerzenia są dostępne dla danego systemu, aby dostosować witrynę do swoich potrzeb,
  • społeczność i wsparcie – wybierz CMS z dużą społecznością użytkowników, co zapewni Ci dostęp do tutoriali i pomocy.

Autor tekstu: Alina Kocot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *